Při loňských protestech ve Šluknovském výběžku znělo z úst starostů i protestujících, že se v regionu výrazně zvýšila kriminalita. V krajských policejních statistikách ale stoupla jen mírně. S počtem 30.287 trestných činů zdaleka nedosáhla stavu z roku 2008, kdy policie v kraji zaznamenala 33.124 trestných činů. Počty dopravních nehod, i smrtelných, v posledních letech klesají.

Počty policistů se od vzniku samostatného krajského ředitelství v Ústeckém kraji v roce 2010 měnily přibližně o sto lidí, na začátku června v kraji sloužilo 3153 policistů. Až letos v dubnu začala jako důsledek nepokojů na Šluknovsku pomalu vznikat speciální pořádková jednotka. Zatím ji tvoří 50 policistů, postupně by měl jejich počet stoupnout na 170.

Největší policejní manévry Ústecký kraj v končícím volebním období zažil v listopadu 2008. Stovky policistů a příznivců krajně pravicové Dělnické strany tehdy skoro dvě hodiny bojovaly v ulicích kolem litvínovského sídliště Janov obývaného převážně Romy. Proti zhruba 500 extremistů stála asi tisícovka těžce vyzbrojených policistů s vrtulníkem, vodními děly a transportéry.

Podobný počet přítomných policistů si vyžádal i největší z loňských protestů ve Šluknovském výběžku. Několik stovek lidí, místních i extremistů, pochodovalo 10. září Varnsdorfem kolem romských ubytoven. Policie jim zahradila cestu a rozehnala je vodním dělem, vzduchem létaly lahve a kameny. Stovky lidí tam do ulic vyšly opakovaně.

Ústecký kraj se vloni pokusil navrhnout balíček legislativních opatření, která by mohla situaci v sociálně vyloučených lokalitách kraje řešit. Předložil zákon o sociálním bydlení pro lidi v hmotné nouzi, navrhl posuzovat opakované přestupky jako trestný čin a dát obcím více pravomocí regulovat počet a umístění heren a videoterminálů. Sněmovna projednávání tohoto ústeckého balíčku, který vláda odmítla, odložila už loni v prosinci. „Naše návrhy nejprve smetou ze stolu a za měsíc je sami předloží," kritizovala vládu hejtmanka Jana Vaňhová (ČSSD). Vedení kraje tvrdí, že zásadní kroky pro bezpečnost kraje musí učinit vláda.

Většina politických stran a hnutí kandidujících do podzimních krajských voleb považuje bezpečnost spolu s nezaměstnaností a sociální situací za nejpalčivější problémy Ústeckého kraje. Velká část bodů jejich programu k tomuto tématu ale není řešitelná na krajské úrovni, například zvýšení počtu policistů či snížení věku trestní odpovědnosti, což navrhují Severočesi.cz. Strana, která má v krajském zastupitelstvu osm mandátů, se s TOP 09 a hnutím PRO kraj, která se pokusí získat křesla v zastupitelstvu poprvé, shodují na tom, že by kraj měl dělat více pro prevenci kriminality.(ČTK)