Teplice patří k vůbec prvním městům, která s bezplatným svozem odpadu na konci 90. let začala. „ Tehdy jsme byli často obviňováni, že to není v souladu s politikou ODS, ale tyhle služby slouží všem, není to jen vysavač na peníze. Po čase se o to u nás přestaly vést spory, a naopak služby postupně rozšiřujeme, přidáváme kontejnery na bioodpad,“ řekl Kubera.

Z půlmiliardového teplického rozpočtu ukrojí bezplatný svoz odpadu ročně asi 36 až 38 milionů korun. Výběrová řízení se vypisují zhruba na dobu jednoho volebního cyklu, naposledy v něm zvítězila společnost Marius Pedersen. Opačný příklad reprezentuje Děčín. Poplatky tam zrušili v roce 2007, vinou rozpočtových škrtů je ovšem město letos opět obnovilo. Každý z obyvatel Děčína musí zaplatit 500 korun, někteří ale mají slevy nebo jsou od poplatku osvobozeni. Na poplatcích se mělo vybrat 23 milionů korun, tedy asi polovina městského rozpočtu na úklid, jenže radnice se staronovým poplatkem spíš narazila. Podle mluvčí magistrátu Romany Silvarové po prvním pololetí nezaplatilo asi 9000 lidí, tedy každý pátý obyvatel města. I proto není podle Kubery znovuzavádění poplatku za odvoz odpadu na místě. „Začátek byl tristní, protože jsme byli první, vozili k nám odpadky i lidé ze širokého okolí, ale poslední roky všechno funguje. Byla by škoda fungující systém ničit,“ řekl Kubera. Pravděpodobnější je podle něj dílčí úprava cen.

Například v Ústí za poslední volební období zredukovali výdaje na městský úklid a svoz odpadků asi o 25 procent, přiznal jednatel firmy AVE Petr Hrdlička. (čtk)