Dalekohled byl pořízen už v srpnu loňského roku, v prosinci 2014 pak byla zakoupena již zmíněná paralaktická montáž, s jejíž pomocí je možné velmi pohodlně, rychle a s vysokou přesností vyhledávat objekty na noční obloze.

V průběhu ledna 2015 byla paralaktická montáž připevněna na pilíř v jihovýchodní kopuli hvězdárny, nový dalekohled byl na ni umístěn a celý systém byl nově zapojen, ustaven a propojen s řídícím počítačem.

Trocha odborných výrazů: Nový dalekohled je optické konstrukce nazývané modifikovaný Dall-Kirkham s hlavním zrcadlem o průměru 43 cm a ohniskovou vzdáleností 294 cm. Nahrazen byl starý dalekohled konstrukce Newton se zrcadlem o průměru 30 cm, který byl dříve využíván pro odborná pozorování. Tento dalekohled nebyl zpravidla využíván pro vizuální pozorování, a to zejména z důvodu nepohodlného umístění okuláru vysoko nad podlahou, navíc tento dalekohled trpěl řadou optických vad a konstrukčními nedostatky. Pro noční pozorování tak byl používán menší dalekohled školní reflektor typu meniskus-cassegrain se zrcadlem o průměru 15 cm a ohniskem 225 cm od výrobce Carl Zeiss Jena.

Jak uvedl při prezentaci nového přístroje ředitel hvězdárny Zdeněk Moravec, velký průměr zrcadla nového dalekohledu umožňuje astronomům pozorovat mnohem slabší objekty a dosáhnout lepšího úhlového rozlišení.

Nový dalekohled, který byl v těchto dnech oficiálně uveden do provozu na Hvězdárně Teplice, nebyl jedinou investicí kraje do této jeho příspěvkové organizace. Hejtman Oldřich Bubeníček, který se do kopulí na Písečný vrch v rámci presentace nového astropřístroje přijel v úterý odpoledne podívat, přislíbil peníze také na rekonstrukci budovy. Potřebuje hlavně zateplit, opravit střechu i vyměnit okna, a dobré by bylo také zmodernizovat sál pro besedy.

Nový dalekohled bude sloužit veřejnosti při pravidelných pozorováních i při mimořádných akcích. „Na hvězdárně jsme rozšířili otevírací dobu a večerní pozorování nyní probíhají každý čtvrtek, pátek a sobotu za jasného počasí vždy po setmění," láká ředitel Zdeněk Moravec.

------------------------------------------------

Zapište si do kalendáře na březen (20.3.) zatmění Slunce, a podobná akce, zatmění Měsíce pak bude v září.(pem)