Pokud jezdíte autem do Pohádkového lesa v Bílině, dejte si pozor na správné parkování. Jinak vám příjemný zážitek z návštěvy přírodního dětského světa pokazí pokuta od policie.

U stezky s pohádkovými postavami je málo prostoru pro auta návštěvníků, proto se snaží zaparkovat, kde se dá. To si uvědomuje také vedení města, a tak v souvislosti s rostoucí oblibou atrakce chce vybudovat nová parkoviště. Motoristy na ně mají navádět směrovky u příjezdových silnic. „Přestože jsme velmi rádi, že se Pohádkový les stal oblíbeným cílem turistů, musejí dodržovat daná pravidla. Pokud se tak nestane, musí počítat s postihem od strážníků,“ uvedla starostka Zuzana Schwarz Bařtipánová.

Problém s parkováním byl patrný i během uplynulého víkendu. Přijíždějící návštěvníci odstavili svá auta na místech, kde je to zakázáno. Typickým příkladem byla auta na travnatých plochách u vstupu do lesa pod garážemi v Čapkově ulici.

Strážníci sem proto zajíždějí na kontroly, občas i státní policie. Jejich auto tu bylo vidět třeba v sobotu. Řidiče, kteří špatně zaparkují, pak čeká finanční postih. Což ale nebyl případ rodiny Horákových. „Auto jsme nechali až dole v sídlišti a k Pohádkovému lesu přišli pěšky. Pohyb nám nevadí. Navíc po cestě zpět si nakoupíme něco k večeři, ať už nemusíme při návratu domů do Teplic někde stavět,“ řekl tatínek Martin.

Podle informací z městské policie řešili strážníci jen za poslední tři týdny nesprávné parkování u Pohádkového lesa zhruba ve dvou stech případech. Na pokutách vybrali téměř 40 tisíc korun.

„Průměrná výše jedné pokuty byla 200 korun,“ řekl ředitel Městské policie Bílina Milan Liška. V dalších dnech ale podle něj budou strážníci mnohem přísnější, protože vedení města už prostřednictvím svých webových stránek stejně jako provozovatel přírodní atrakce na svém facebookovém profilu na nevhodné parkování upozornili. Zdůraznit nová místa pro legální stání mají směrové tabule. „Pak už nebudeme špatné parkování vůbec tolerovat, spíše naopak,“ varoval ředitel.

V současné době mohou lidé parkovat třeba na vymezené ploše v ulici Sídliště Za Chlumem nebo na konci ulice Litoměřická u pasovky. Poblíž Pohádkového lesa by však měla pro turisty vzniknout i další parkovací místa. „Prověřujeme vymezení několika takových míst v prostoru točny MHD. Nyní tam někteří řidiči neuspořádaně parkují, takže vznikají nepříjemné situace ve vztahu k plynulému provozu MHD,“ upozornil vedoucí odboru dopravy Oldřich Jedlička.

Problém s neukázněnými motoristy potvrdil také řidič autobusu Josef Linhart. „Postaví to, kam chtějí, a ještě se diví, když je člověk upozorní, že překážejí,“ rozčiloval se.

Radnice v Bílině v této souvislosti uvažuje o možnosti přemístit točnu na jiné vhodné místo v okolí, čímž by se uvolnil další prostor. Podle vedoucího odboru dopravy se uvažuje i o povolení sezonního parkování na ploše, která je občas využívána jako místo pro cirkus. Dalším místem vhodným k budoucímu parkování je strana komunikace vedoucí od točny MHD k ploše pro cirkus. „Toto je však na delší přípravy. Po zpracování projektové dokumentace musí přijít na řadu vydání územního rozhodnutí a stavebního povolení a posléze samotná realizace stavby,“ doplnil vedoucí.