Celkem pět milionů korun z městské poklady rozdělí bílinská radnice jako jednorázovou podporu místních podnikatelských aktivit, které zastavila koronavirová opatření. Finanční příspěvek schválili zastupitelé na jednání minulou středu 6. května. Provozovatelé dotčených živností mohou o peníze žádat prostřednictvím formuláře, který si lze vyzvednout na úřadě.

„Cílem je pomoci místním podnikatelům, obchodům a provozovnám služeb s běžným veřejným přístupem, kterým nařídilo uzavření provozu nebo činnosti vládní či ministerské nařízení,“ uvedla Drahomíra Jandová z bílinské radnice.

Kdo tedy musel na základě nařízení vlády v Bílině zavřít po dobu nouzového stavu obchod nebo měl jinak omezený provoz, může požádat až o 20 tisíc korun. Podpora města je určená výhradně na náklady a výdaje související s činností podnikání v době krize. „Maximální částka je pro jednoho podnikatele a na jednu provozovnu,“ upřesnila starostka Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO).

Radní navrhli dát lidem peníze formou daru, což je nejrychlejší způsob účetního vypořádání. Opoziční zastupitelka Lucie Ječmenová z kandidátky Nezávislí v Bílině-HNHRM v diskuzi k tomuto bodu prosazovala spíše formu dotace. Odůvodnila to průhlednější kontrolou využití peněz a možným nulovým zdaněním. „Dotace je sice administrativně náročnější, což přiznávám, ale určitě ne z hlediska času. Dnes schválíme program, žádosti se pak už vyhodnocují průběžně. Rada města u takových dotací může schvalovat částky až do 50 tisíc korun,“ řekla. 

Starostka v reakci na příspěvek opoziční kolegyně v zastupitelstvu zmínila, že cílem města je především co nejrychlejší způsob předání, tedy zajištění pomoci těm, kteří ze dne na den museli bez náhrady přerušit svoji živnost a zůstali bez příjmu z podnikání.

„Chceme to udělat co nejjednodušeji. Inspirovali jsme v jiných městech, třeba Ostravě, která takto pomohla svým podnikatelům,“ připomněla Zuzana Schwarz Bařtipánová.

Zastupitelé nakonec i přes poznámky opozice odsouhlasili podporu podnikatelům formou daru, jak bylo původně navrženo. Podle starostky už na bílinskou radnici přišly od podnikatelů čtyři desítky žádostí. Obchodníci je můžou podávat až do konce června.

Mezi podnikateli je o příspěvek zájem. Ne všem ale radnice takto vyhoví. Podle pravidel peníze nedostanou například ti, kteří uzavřeli provoz dobrovolně. Žádat nemohou ani provozovatelé heren či podniků, jejichž součástí je herna či výherní automat. Smůlu mají provozovatelé zastaváren a také ti, kterým město odpustilo nájemné za provozovnu na základě individuální žádosti.

O uzavření obchodů s výjimkou prodeje potravin, lékáren, drogerií nebo čerpacích stanic rozhodla vláda v polovině března. Zákaz provozu se týkal i služeb, jako jsou kadeřnické a kosmetické salony.