Policie má zapůjčenu termokameru, která dokáže odhalit jakoukoli teplotní změnu jak v terénu, tak v budovách.
Již první testování ukazuje, že případné pořízení termokamery by mělo zásadní význam při vyhledávání osob.

„Například v noci, když strážníci pátrají po podezřelé osobě, která se ukrývá v terénu, ve křoví či na nějakém tmavém místě, musí nyní složitě propátrávat celé okolí, přičemž úspěch není zaručen. Při použití termokamery pak stačí několik vteřin na to, aby byla osoba odhalena,“ uvádí výhody mluvčí strážníků.
Jak dodal, stalo se již několikrát, zejména v noci, že před hlídkami MP ujíždělo vozidlo, které zajelo na parkoviště a řidič se tak snažil strážníky setřást.

„Hlídce pak nezbývalo než obcházet jednotlivá zaparkovaná vozidla, přičemž řidič mezitím z místa utekl. S termokamerou opět postačí během několika vteřin zmonitorovat prostor parkoviště a strážníci ihned vidí vozidlo, o které mají zájem,“ podotýká František Krejčí.

V minulosti strážníci vyhledávali osoby, zejména děti, které se nevrátily domů. Pátrání v odlehlých a členitých místech je vždy složité a to se ani nemusí jednat o noční dobu. Termokamerou lze výrazně urychlit pátrání, což je kupříkladu v zimním období zásadní faktor v souvislosti se zdravím a životem pohřešované osoby.

Příkladně Městská policie v Havířově obdobnou kameru vlastní, běžně jí využívá ve službě a díky ní již tamní strážníci nalezli osobu, která se ztratila v lesoparku a hrozilo nebezpečí, že umrzne. Na rozdíl od havířovských kolegů strážníci v Bílině testují modernější zařízení, které je ale paradoxně pětkrát levnější. Testovaná kamera umí ukládat fotografie jak v měřeném spektru, tak v klasickém fotografickém formátu, disponuje také záznamem zvuku a dalšími funkcemi, které mají případnou důkazní relevanci. (pem, fkr)

Čtenář reportér
Něco se Vám nelíbí na komunální politice? Zažili jste něco výjimečného? Chcete upozornit na nějaký neřešený problém? Máte ideální možnost v rubrice Čtenář reportér. Své příspěvky (možno i foto) posílejte e-mailem na teplicky@denik.cz. Rubrika Čtenář reportér žije v tištěné verzi v Teplickém deníku a i na webu www.teplicky.denik.cz.