Pavel Musil prostřednictvím svého právního zástupce poukázal na to, že pro volby nebyly správně ustanovené volební komise a že v určitých částech města si opoziční strany kupovaly hlasy. „Máme poznatky k tomu, že volby v Bílině byly zmanipulované,“ říkal v pondělí odpoledne v soudní síni.

Kupčení s hlasy mělo u soudu dokumentovat jím předložených 11 videonahrávek přímo z ulic města. Na nich oslovení lidé z romských komunit tvrdili, že za „správně“ vyplněný hlasovací lístek vhozený do urny dostávali 300 až 400 korun.

Hlasovací lístky měly být vyplněny ve prospěch ANO 2011, případně Bílinských sociálních demokratů a nezávislých. Soud teď musí zvážit, i na základě poskytnutých materiálů od policie, zda návrhu na neplatnost hlasování vyhoví, nebo ho zamítne.

Proti Musilovi stojí město Bílina, které v jednací síni zastupoval tajemník Ladislav Kvěch. „Jsem přesvědčen, že návrhy na zpochybnění hlasování podané panem Musilem jsou pouze účelové, a požadujeme jejich zamítnutí. Za strany města proběhly volby v obou dnech řádně a podle zákona,“ vyvracel Kvěch napadené nesrovnalosti ohledně delegování lidí do komisí a také správného zabezpečení uren proti případnému nezákonnému otevření.

Musilova právní zástupkyně totiž poukazovala na to, že k některým urnám s hlasovacími lístky mohli mít přístup někteří lidé i přes noc, a tím pádem byla možná manipulace s lístky.

Na pochybnosti poukázalo vedení HNHRM v Bílině hned po volbách. „Součet hlasů našich kandidátů a jejich příznivců, kteří svou podporu osobně potvrdili, je větší než nám přiznaný výsledek,“ prohlásili zástupci hnutí.

Zda se v Bílině bude hlasování opakovat, bude jasno ve středu dopoledne, kdy má soud vyřknout verdikt.

Vítězné ANO v tom vidí ze strany opozice neuznání výsledku hlasování, který by změnil dosavadní vedení města. „Ono se není co divit. HNHRM a jejich přátelé z KSČM dopadli tak, že nesestaví koalici, se kterou najisto počítali, a to ani za podpory případných dalších jedinců. Do toho ještě za HNHRM uspěli kandidáti, se kterými se nepočítalo a kteří nebudou na slovo poslouchat,“ napsali na svém facebookovém profilu zástupci vítězné ANO hned poté, co vyšlo najevo, že volby bude řešit soud.

Nejvíce hlasů od voličů v Bílině získalo ANO 2011, celkem 27,9 %, což vyneslo devět křesel v zastupitelstvu. Druhé místo s 16,5 % patří Bílinským sociálním demokratům a nezávislým, mají pět křesel. Následuje KSČM s 13,4 % hlasů a čtyřmi křesly. Po třech získaly ODS, Moje Bílina a HNHRM. Zbylá dvě křesla do celkového počtu 29 lidí obsadí Naše Bílina Strana svobodných občanů.

Bílinou se krajský soud zabýval kvůli kupčení s hlasy už před čtyřmi lety, volby se zde opakovaly.