Taneční workshop Project Elements, jak se akce oficiálně nazývá, je již pátý rok každoročně organizován Kulturním centrem Kaskáda ve spolupráci s taneční skupinou Dance2xs a za dobu své existence si stačil vydobýt určitý respekt a získat přízeň zájemců o tento druh pohybového umění.

Ingrid Skopcová, ředitelka Kulturního centra Kaskáda, uvedla, že již tradičně nabízejí pomoc zejména v nejrůznějších organizačních záležitostech akce. Kulturní centrum tak poskytne například potřebné prostory pro zajištění výuky všech zúčastněných a dále zajistí ubytování v nedalekém autokempu Kyselka. Taneční parket a samotnou výuku však již přenechají profesionálům.

V rámci letošního workshopu byly vyučovány zejména taneční styly: hip hop, R’n’B, jazz a muzikál. Konkrétně právě zmíněný jazz je zajímavý kvůli častým sklonům k improvizaci, kdy může hudebník či v tomto případě tanečník uplatnit mimo osvědčené techniky i vlastní fantazii a doplnit tak vystoupení ojedinělými prvky, které odrážejí umělcův individuální prožitek z hudby.

Jedním z přítomných vyučujících byla i zkušená tanečnice Ivana Hannichová ze skupiny Dance2xs.

„Musím říci, že během pěti let, co taneční workshop pořádáme, již umíme s lidmi pracovat, což nám v mnohém usnadňuje práci. Mezi mnou a studenty už přeskočila vzájemná jiskra, která je tolik potřebná pro nastolení příjemné pracovní nálady. Jsou tady lidi, kteří se chtějí něco skutečně naučit, což mne velice těší. Kromě praktické výuky však také zabrousím i do oblasti teorie, která je neméně důležitá,“ říká dále Hannichová.

Ta se během své výuky mnohdy setká s lidmi, kteří neovládají patřičné zásady společenského chování. Někteří na trénincích například často používají mobilní telefon, což vede k nižší soustředěnosti a pracovní morálce.

Příležitosti získat základy či vypilovat své taneční dovednosti se letošní rok rozhodlo využít na 165 stálých, popřípadě příležitostných tanečníků, což v porovnání s rokem minulým svědčí o rostoucím zájmu o tuto akci. Mnoho lidí se v Bílině objevuje i vícekrát za sebou, přičemž výjimkou nejsou ani skutečně pravidelní návštěvníci, kteří zatím nevynechali jediný ročník.

Mimo českých lektorů byl i tento rok přítomen zahraniční host – Daniel Koivunen ze švédské taneční skupiny Bounce. Oproti předchozím ročníkům workshopu došlo rovněž k navýšení celkového počtu míst, v nichž samotná výuka moderního tance probíhá, ze šesti na aktuálních sedm. Nově tak byla pro tanečníky k dispozici například tělocvična místního domu dětí a mládeže.

Autor: Martin Šimek