Poupata, čtyřicet dětí ze čtvrté a páté třídy ze ZŠ Maršovská, přednesla ve světové premiéře „Cabaletta pro Bílku“ od Milana Kymličky, skladatele českého původu, trvale žijícího v Torontu. „Měli jsme na nácvik jenom čtrnáct dní, takže jsme museli cvičit i během jiných vyučovacích hodin. Nejtěžší pro nás byly zvonečky v Cansonettě, protože to je čtyřhlas a každý tam bimbá jinak,“ prozradila jedna ze sbormistryň, Helena Mazzoliniová. „Pan Kymlička byl na naší zkoušce a byl nadšený, jak ty dětské hlásky znějí. Teď jsme zvědavé, zda mu nebudou vlasy hrůzou vstávat na hlavě,“ obávala se její kolegyně Jana Ptáčková. Naopak. Mistr, jenž proslul především coby autor filmové hudby k řadě hollywoodských trháků, byl spokojený. Podle jeho slov, v Torontu by byl dětský pěvecký sbor stejných kvalit považován za unikátní.
„V Torontu by to byla vzácnost. Na profesionální úrovni tam existuje jenom dětský sbor kanadské opery a to je všechno,“ nechal se slyšet úspěšný hudební skladatel, který má z 60. let v Teplicích řadu přátel. V současné době pracuje na dvojkoncertu pro housle a violu a komponuje smyčcový kvartet. Do České republiky přicestoval na delší dobu a při té příležitosti tradičně zavítal do Bílky.
V řadě hudebních hostů se představil i Brixiho komorní soubor Teplice se mší svého sbormistra Jana Zástěry „Missa cum Obstinatione„.
Emeritní biskup litoměřický Josef Koukl měl dostatek posluchačů, kteří potleskem ocenili jeho krátkou přednášku věnovanou životním peripetiím svatého Václava, od jehož narození letos uplynulo 1100 let. „U příležitosti státního svátku bych rád připomněl, co se v tento den říkává: Nedej zahynouti nám, ani budoucím, jinak skončíme špatně. Růst našeho národa je dost pofidérní. Byl bych rád, kdyby dětí přibývalo,“ vzkazuje Koukl svým Severočechům.
Samostatný stánek si na Svatováclavských slavnostech zřídilo ekologické o. s. Šťovík z Teplic. Jak prohlásil jeho předseda Jan Kotěra: „Kvitujeme, že v Bílce se snaží o vzkřísení původního stavu pěkné české krajiny. Naše výstava mapuje průmyslovou výstavbou poničenou krajinu mezi Teplicemi, Krupkou a Ústím nad Labem.“
Osmé Svatováclavské slavnosti v Bílce moderoval Petr Stolař a připravila je zdejší občanská sdružení České středohoří, Přátelé koní, Chatová oblast Bílka a Občanské sdružení pro výstavbu kapličky a zvelebení návsi v Bílce pod Milešovkou. „Nemáme mezi sebou žádnou řevnivost, naopak. Naše manželky společně usmažily a upekly občerstvení, nechaly vyrobit pro tento den medailonky a doufám, že společně se budeme podílet i na oslavách svátku sv. Huberta 27. října,“ těší se Miroslav Jedlička.
Půvabná kaplička sv. Václava v Bílce byla vybudována díky přátelství Ing. architekta Ivana Noska a akademického sochaře Jana Koblasy. Nosek je autorem stavby, kterou Koblasa vyzdobil souborem sgrafit. Kaple byla vysvěcena 30. září 2000 biskupem Msgr. Kouklem. Oba umělci dnes trvale žijí v SRN, nicméně si k Teplicku uchovali vřelý vztah z dob svého mládí.
V průběhu slavností byla rovněž představena publikace České středohoří, jejíž vznik inicioval architekt Nosek. Kouzlo knihy spočívá především v panoramatických fotografiích Jaroslava Poncara, který pracuje pro UNESCO v Tibetu a Kambodži.