Školní zoologická zahrada v areálu Gymnázia Teplice funguje již deset let. Od roku 2008 se v ní nashromáždilo na 150 různých druhů živočichů.

Postupně přibyly venkovní expozice, jezírko a chloubou je expozice opic. Se pštrosy a klokany se tu nedávno pozdravil velvyslanec USA Stephen King, který si přijel teplickou střední školu s bioparkem na vlastní žádost prohlédnout.

Pro školu je přírodní expozice pomocnou rukou při vzdělávání žáků. „Hlavní funkcí našeho bioparku je být živou a názornou učebnou biologie pro žáky školy. Ti sem během školního roku chodí se svými učiteli a plní zde řadu úkolů. Do laboratoří a k mikroskopům si odnášejí vzorky, které pak dále zkoumají,“ řekl ředitel školy Zdeněk Bergman.

Pro žáky s větším zájmem o biologii slouží školní zoo i pro vlastní pozorování. Výsledky svého zkoumání studenti posléze publikují v pracích v rámci středoškolské odborné činnosti. „Právě díky úspěchům v této odborné činnosti a také v dalších odborných soutěžích je teplické gymnázium už řadu let mezi nejlépe hodnocenými středními školami v Česku v programu Excelence SŠ organizovaném ministerstvem školství,“ pochlubil se ředitel školy.

Navštívit biopark může i veřejnost. Po celé letní prázdniny je otevřeno denně kromě pondělí od 13 do 17 hodin. Vstup je z Alejní ulice hned vedle vjezdu na parkoviště Billy.

Největší výběh patří lamám alpakám. Atrakcí celého bioparku jsou podle ředitele bezpochyby opice hlavně madagaskarští lemuři kata a také lvíčci zlatohlaví. Z šelem stojí za zmínku mangusty jižní a sympatické surikaty hrabačky. Největší chovanou šelmou je však ženetka tečkovaná. Symbolem moudrosti a také bioparku jsou sovy. V gymnáziu mají tři dospělé sovice sněžné a nyní i čtyři mláďata.

Biopark je i botanickou zahradou s mnoha desítkami exotických rostlin. Největší rostlinou ve skleníku jsou velké banánovníky. Prohlédnout si lze i další užitkové rostliny exotický kakaovník, strom kaki nebo citroník.

Ochutnat lze právě dozrávající čili papričky, fíky a vinné hrozny. Tedy ty ve skleníku venkovní vinice s odrůdou Pálava vydá své plody až v září. Na své si přijdou i milovníci kaktusů a dalších sukulentů.

Po bioparku provázejí návštěvníky průvodci z řad žáků školy. K těm v minulosti patřila i Katka Tomášechová. Původně plánovala dovolenou s rodiči v teplých krajích, nakonec zvolila exotiku přímo v Teplicích. „Byly dny, kdy nepřišel nikdo, jindy byla prohlídka každou hodinu, takže už jsem byla večer úplně vymluvená. Hodně chodily rodiny s dětmi,“ zavzpomínala.

Chloubou bioparku jsou plazi, zvláště želvy. Kajmanka supí původem z jihu USA zrovna dostala nové akvárium. Její příbuzná mississippská kajmanka dravá musí být kvůli své nebezpečnosti schovaná za mříží.

„Ukousnout vám prst by totiž pro ni bylo snadné,“ upozornil Bergman. Dalšími vodními želvami jsou karetky novoguinejské, matamata třásnitá či dlouhokrčky drsné. Ve venkovním jezírku se prohánějí želvy nádherné.

V novém velkém teráriu v subtropické sekci našli domov krokodýli čelnatí pocházející z tropické Afriky. Užije si i návštěvník, který má rád hady. Uvidí hroznýše, krajtu, anakondu, užovku i korálovku. Ještěři jsou zastoupeni např. trnorepem, agamou či baziliškem. A co teprve ryby! V bioparku jich je několik desítek druhů. A najdou se i obojživelníci, korýši, pavouci a hmyz.