Najdou se ale samozřejmě svědomití pejskaři a odpad od jejich čtyřnohého miláčka z trávy či chodníku zlikvidují. „Šokují mě reakce některých majitelů převážně menších plemen. Když sbírám po svém psovi výkaly, nezřídka se mi posmívají," sdělila Deníku v diskuzi na facebooku pejskařka Dana.

Dvacetkrát vyšší částka by se pak týkala jen případů, kdy pejskaři nezaplatí blokovou pokutu a nechají věc dojít až do přestupkového řízení. V něm totiž mohou padat i vyšší tresty.

Co ale s psím hovínkem? Házení do klasických kontejnerů, kterých je nejvíce, odporuje doporučení Evropské unie a radám odborníků. Obce mají podle nich snižovat objem jakéhokoliv bioodpadu v běžném smetí, které končí na skládkách. Některá města dávají lidem biopopelnice, ale neplatí to všude.

Po psí hromádce můžete uklouznout, můžete si znečistit obuv nebo i oděv. „Psí exkrementy mohou být i specifickým odpadem obsahujícím například cizopasné červy," říká hygienik Jan Ševčík. I jeho štve, když vidí takto znečištěné ulice v městě. Neuklízení psích exkrementů, ale třeba i nedopalků cigaret a jiných znečišťujících předmětů, podle něj svědčí o vzájemné neúctě mezi občany města. A to není dobrá vizitka pro nikoho z nás. Jako příklad pro řešení tohoto problému bych rád uvedl svou zkušenost z Paříže, kde psí exkrementy na chodnících nebo jinde v ulicích nevidíte. „Zato můžete vidět téměř v každém parku zřetelně ohraničené malé zřetelně označené kousky zeleně vyhrazené pouze k venčení psů a vybavené všemi potřebnými prostředky pro úklid exkrementů po každém venčeném pejskovi," uvádí Jan Ševčík z vlastní zkušenosti.

Psů je moc. Navíc jsou v poslední době oblíbená velká plemena. Když někomu pak řeknete, ať si po takovém psovi uklidí, pošle vás někam, místo aby zrudnul a sebral to.

Psí bombičky na chodnících a na trávnících jsou doslova pohromou pro rodiče s dětmi na procházce. „To pak musíte hlídat nejen sám svoje kroky, ale také svých dětí, nebo kolečka kočárku. Je to únavné a nikdy se nevyhneme „překvapení" na podrážkách, když se vrátíme domů. A co je horší, výkaly, a to především od toulavých koček, se vyskytují konkrétně u nás na vesnici i na písečné dopadové ploše pod klouzačkou na dětském hřišti. Takže výkaly končí nejen na botičkách, ale několikrát se i stalo, že přímo v ručičkách hrajícího si dítka. Je to nechutné a nikdo s tím údajně nemůže nic dělat," napsala do diskuze v Deníku Wiera, která se rovněž přiznala, že je majitelkou psa. „Má 70kg, a kdybych ho nechávala dělat potřebu, kudy chodí, tak to by asi vypadalo moc pěkně," dodala. „Přijde mi naprosto normálka uklízet po svém psovi. A nechutné, když jdu se synem na hřiště a díváme se na zem, abychom do něčeho nešlápli!" přidala svůj názor do diskuze na facebookových stránkách Teplického deníku Radka.

V Teplicích zkoušeli před lety v parku koše na psí exkrementy. Ale projekt se jaksi neujal. Zmizely papírové pytlíky k tomu přiložené a koše byly prázdné.