Co bude s lázněmi dál, tak zatím není jasné. Třešňákova společnost JTH nechce do vyřízení celé záležitosti situaci komentovat. „Do uzavření řízení o kasační stížnosti nepovažujeme za vhodné se k věci vyjadřovat,“ vzkázal v pondělí 14. září Karel Schön, který teplického developera zastupuje.

Jasno nemá ani město, které o stavbu projevilo zájem. Nabídlo ale mnohem nižší cenu, než kterou podnikatel požaduje. Třešňák nabídl budovu za 18 milionů korun. Zastupitelé vloni v prosinci schválili záměr na vykoupení objektu za cenu podle znaleckého posudku, který jeho hodnotu stanovil na necelých 7 milionu korun.

„Chceme chátrající lázně zachránit. Kupovat máme ruinu a ne komerční objekt. Nabídli jsme tomu odpovídající cenu, a teď je míček na druhé straně kurtu u pana Třešňáka, jak se k celé věci postaví,“ uvedl primátor Hynek Hanza. Společnost JTH kvůli tahanicím ohledně platnosti kulturní památky s městem aktuálně nejednala.

Jablka. Ilustrační snímek
Sezona je tu, moštárna v Bílině ale skomírá. Klesá zájem o výrobu jablečné šťávy

Jak vyplývá z diskuzí na Facebooku, Tepličanům je jedno, komu lázně patří. Důležité pro ně je, aby budova zůstala zachována jako kus historie města. „Chodil jsem tam jako malý kluk za maminkou, která v lázních pracovala. Teď běhám okolo nich parkem a chce se mi brečet, když vidím, jak se rozpadají,“ komentoval například Jaromír Pokorný.

Třešňák měl už několik návrhů, jak historickou stavbu opravit s cílem následného balneoprovozu. Dosavadní studie na rekonstrukci však odmítli památkáři, protože podle nich spočívaly v praktickém zbourání budovy a výstavbě nové.

Vloni v létě těsně před svým odvoláním zbavil Hadí lázně památkové ochrany končící ministr kultury Antonín Staněk, ačkoli památkáři i rozkladová komise mu doporučili opak. Jeho nástupce Lubomír Zaorálek je hned po svém nástupu do funkce mezi kulturní památky vrátil. Následnou žalobu majitele, který chce areál ochrany zbavit, soud zamítl.

Památkou zůstávají

„Ztotožnil se s argumentací ministra kultury. Ve smyslu památkového zákona nejsou splněny mimořádně závažné důvody pro zrušení prohlášení Hadích lázní za kulturní památku,“ uvedla mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová.

Některá média spekulovala o tom, že kontroverzní krok odcházejícího ministra kultury Staňka měl Třešňákovi pomoci k uskutečnění jeho plánů, které dříve neprošly přes památkáře právě kvůli ochranné známce kulturní památky. Třešňák to nepotvrdil.

Klasicistní budova pochází z roku 1796. Do stávající podoby s průčelím do ulice byly lázně přestavěny v letech 1838 až 1839. Kulturní památkou je stavba od roku 1958. Svému původnímu účelu přestala po několika přestavbách sloužit na přelomu tisíciletí.

Hana Tvrdíková a Dáša Jirásková na houbách.
Kamarádky našly v lesích v horách tři plné koše hub