Vyčkávání, rozpaky a napjatá atmosféra. Takové je povolební klima v Bílině. Vítězné hnutí ANO 2011 s devíti mandáty jako hlavní aktér boje o sestavení vedení radnice zatím žádnou koalici neuzavřelo.

„Setkání s některými subjekty sice už proběhla, ale konkrétní výsledky nemáme. Šlo spíše o vyjasnění si vzájemných základních postojů. Nyní čekáme, zda dojde k napadení voleb u soudu. Do té doby žádnou závaznou koalici uzavírat nebudeme,“ potvrdila Deníku Zuzana Schwarz Bařtipánová z bílinského ANO 2011.

To, že by volby v Bílině mohl prošetřovat soud, hnutí ANO sdělilo na svém facebookovém profilu. „Objevily se neoficiální zprávy, že jedna z neúspěšných stran se chystá výsledek voleb napadnout. Snad k tomu má vážné důvody. Více to nechceme komentovat,“ vzkázali po skončení hlasování zástupci ANO prostřednictvím sociální sítě svým příznivcům.

Oním subjektem, které chce prodloužit povolební nejistotu v Bílině, bude nejspíše Hnutí nezávislí v Bílině HNHRM. Jako důvod uvádí podezření na možnou manipulaci při sčítání hlasů.

„Musíme volební výsledek napadnout. Není to nic populárního, ale součet hlasů našich kandidátů a jejich příznivců, kteří svou podporu celé kandidátní listině osobně potvrdili, je větší než nám přiznaný výsledek,“ prohlásilo vedení HNHRM hned po volbách.

Podnět k soudu potvrdila ve čtvrtek 18. října předsedkyně HNHRM v Bílině Lenka Glabazňová. Ve čtvrtek odpoledne se na krajském soudu v Ústí takový podnět v seznamu dokumentů týkajících se komunálních voleb opravdu objevil. Podal ho Pavel Musil.

„Mám informaci, že se tak stane během čtvrtku nebo pátku. Podat to má jeden náš člověk,“ konstatovala ve čtvrtek krátce po poledni předsedkyně HNHRM v Bílině Lenka Glabazňová. Přesnější informace neměla.

Nejvíce hlasů od voličů v Bílině získalo ANO 2011, celkem 27,9 %, což vyneslo devět křesel v zastupitelstvu. Druhé místo s 16,5 % patří Bílinským sociálním demokratům a nezávislým, mají pět křesel. Následuje KSČM s 13,4 % hlasů a čtyřmi křesly. Po třech mandátech získaly ODS, Moje Bílina a HNHRM. Zbylá dvě křesla do celkového počtu 29 lidí obsadí Naše Bílina Strana svobodných občanů.

Žádná strana nechce zatím povolební situaci ve městě příliš komentovat, a to právě s odkazem na vyjednávací období a také rozhodnutí o platnosti hlasování.

„Hodnotit výsledek voleb je v tuto chvíli předčasné. Rozhodující je, jaké vzejde z voleb nové vedení radnice. Voliči určili vítězem hnutí ANO. Pevně věřím, že k povolebnímu vyjednávání přistoupí konstruktivně s cílem vytvořit ve městě koalici, která bude mít na prvním místě zájmy občanů města,“ uvedl Pavel Pastyřík za sdružení Moje Bílina, které bylo v minulém období v opozici.

Příliš výřeční nejsou ani Bílinští sociální demokraté a nezávislí v čele se Zdeňkem Rendlem. Ti však podobně jako ANO mají jasno v tom, s kým spolupracovat nechtějí.

„Otevřeni jsme férové spolupráci se zastupiteli z ostatních bílinských uskupení, kteří nejsou řízeni kmotry. S vedením HNHRM a KSČM jednat nebudeme,“ naznačil budoucnost lídr strany.