„Ve Střelné během bouřkové noci napršelo 27 mm srážek. Maximální náraz větru byl 20,6 m/s, na Doubravce byl naměřen náraz větru dokonce 34,5 m/s (126 km/h)," řekl amatérský meteorolog Jan Pícha ze Střelné v Košťanech.

Tady je přehled z pohledu celého kraje od hasičů:

V noci na 8.7. od 23:00 do 7:56 bylo na Krajské operační středisko HZS Ústeckého kraje nahlášeno 92 událostí způsobených silným větrem a bouřkou. V drtivé většině šlo o spadlé stromy a větve na komunikace.
Nejvíce událostí bylo oznámeno v okresu Teplice 35 - většinou popadané větve stromy na komunikace. V 23:29 v Máchově ulici v Oseku vítr strhl část šindelové střechy. 23:59 v Zahrádkách spadl strom na dráty vysokého napětí.

V okresu Děčín bylo nahlášeno 12 událostí - většinou stromy a větve popadané na komunikace. V ulici 5. května ve Varnsdorfu ulétl ze zahrady lehký přístřešek a skončil na ulici.

V okresu Chomutov bylo na hlášeno 9 událostí - stromy a větve překážely provozu na komunikacích. V Málkově spadlo zábradlí na železniční trať a způsobilo zkrat troleje.

V okresu Litoměřice bylo nahlášeno 16 událostí - stromy a větve na komunikace. Na václavském náměstí v Litoměřicích se utrhly plechy ze střechy cukrárny.

Pád stromu na stan.Ve 2:46 evakuovala jednotka litoměřických hasičů 17 dětí a 8 dospělých z ostrova Deli na Žernoseckém jezeře v Píšťanech, kde spadl strom na stan. Starosta zajistil náhradní ubytování. Další strom spadl na stan v blízkém kempu viz foto. Nikdo nebyl zraněn.

V okresu Most bylo oznámeno 9 událostí - stromy a větve na komunikacích. V 0:05 Lomu - Loučné spadl strom na střechu domu.

V okresu Ústí nad Labem bylo nahlášeno 8 událostí - stromy a větvě bránící provozu na komunikacích.

V okresu Louny bylo nahlášeno 7 událostí - stromy a větve na komunikacích. V Postoloprtech - Rvenicích se opřel strom o dům.

Jednotky v kraji vyjely rovněž ke čtyřem nahlášeným požárům. V Roudnici nad Labem byl hlášen strom zasažený bleskem, hořela tráva. V dalších 3 případech šlo o jiskření elektrického vedení a transformátorů.

Energetici: mluvčí Soňa Holingerová

Silná atmosférická bouře a prudký nárazový vítr způsobil poruchy na vedeních vysokého a nízkého napětí také na severu Čech. Již během noci se našim poruchovým četám podařilo řadu poruch odstranit a dodávky elektřiny obnovit. V současné době poruchové čety intenzivně pracují na obnovení dodávky elektřiny v regionu Ústeckého kraje – lokalita Úštěcka – části obce Liběšice a Zimoř, na Teplicku – lokalita Oldřichova, na Chomutovsku – v části obcí Vysoká Jedle, Místo, Blahuňov. Poměrně klidná situace byla v Libereckém kraji, kde evidujeme poruchy na Českolipsku – Chlum, Újezd a Maršovice. Na Jablonecku, Liberecku i Semilsku byla naprosto běžná poruchovost, evidovali jsme jen krátkodobé výpadky především úderem blesku do vedené. Nejčastější příčinou poruch je pád větví a stromů do vedení, ulomené izolátory či údery blesku do vedení. V terénu se i nadále snaží poruchové čety obnovit dodávky elektřiny našim zákazníkům co nejdříve. Bez elektřiny se po dobu bouře ocitly stovky domácností převážně v Ústeckém kraji. V současné době se číslo samozřejmě snižuje.

VÍCE O VICHŘICI ČTĚTE VE ČTVRTEČNÍM DENÍKU