Své rozhodnutí zdůvodnila v prohlášení pro média tím, že nebude možné sloučit případnou práci ve Sněmovně se svými profesionálními závazky v divadle a jinde. K rozhodnutí dospěla, jak uvedla, po dlouhém zvažování. „Přesto si vážím důvěry a nabídky, kterou mi ČSSD učinila,“ řekla.

Petra Bendu, předsedu ČSSD v Ústeckém kraji, rozhodnutí Kateřiny Brožové překvapilo. Jak ale řekl, bude to plně respektovat. „Rozumím těm důvodům, které uvedla. Jsem rád, že Kateřina Brožová bude dál se stranou spolupracovat a podporovat nás,“ komentoval Benda překvapivé rozhodnutí herečky z Pojišťovny štěstí.

Zároveň potvrdil, že novým lídrem pro teplický okres v rámci ČSSD se stal z druhého místa kandidátky postupivší hokejista Jiří Šlégr. „Je to stejně hodnotná osobnost a je nepochyně dobrým kandidátem pro poslance za teplický okres. Udělám vše pro to, aby se tak stalo,“ uvedl v pátek dopoledne Petr Benda.

Náhrada se nehledá

Krajská organizace v současné době zatím nehledá náhradu za Kateřinu Brožovou, coby osobnost na kandidátce. „Zatím jsem o tom neuvažoval. A ani o tom přemýšlet nebudu. Pro nás teplická konference skončila a jsou v podstatě další okresy v rámci kraje. V Děčíně je kandidát asi téměř jasný, bude to nejspíše Jaroslav Foldyna. V Litoměřicích je situace zatím otevřená,“ podotkl šéf sociálních demokratů v kraji.

Konstatoval, že pro Ústecký kraj jsou stanoveny dvě velké osobnosti na kandidátku, a to Jiří Šlégr a Jiří Paroubek. „Očekávám, že s tímto uděláme dobrý výsledek a volby vyhrajeme,“ uzavřel Petr Benda rozhovor pro Deník.

Předseda teplické ČSSD Vlastimil Aubrecht se zprávu o tom, že Kateřina Brožová vzdala kandidatury, dozvěděl krátce před tím, než ho oslovil Deník. „Vím toho zatím asi tolik, co vy. Lidé mi říkali, že to visí na internetu,“ řekl Aubrecht. Zamyslel se pak nad důvodem. Že by si herečka a zpěvačka uvědomila, že nejde stíhat umělecké aktivity a politiku? Navíc když není odsud a nezná místní poměry? Aubrecht na to odpovídá, že to přeci muselo být jasné již předem, když do kandidatury šla. Důvody tak budou asi jiné. Vlastimil Aubrecht, který byl na kandidátce až na pátém místě, se rázem posouvá o příčku výš. Na volné poslední místo v kandidátce pak přibude jméno prvního z náhradníků. Tím je duchcovský místostarosta Zbyněk Šimbera.

PETR MÁLEK, JANA ŠIMKOVÁ