Koupaliště jako Zámecká, nebo Anger vzaly za své, takže musejí obyvatelé Teplic jezdit až do Jeníkova na Barboru, do Světce na Márinku, nebo na rybník do Dubí.

Pravda, okolí oprámu Barbora je nádherné, voda krásně čistá. Podle provozovatele, který tento areál zdědil po dřívější firmě ve značném nepořádku, je tu voda tak čistá, že si ji oblíbili i potápěči. Dnes je znát i výsledek pracovitých rukou a pláže jsou krásné a uklizené. Ale přece jen je to celé trochu z ruky, alespoň pro maminky s dětmi, které nemají často možnost jiné dopravy z Teplic než autobusem MHD.

„My máme koupaliště samozřejmě v plánu. Vyhověli jsme stížnostem maminek s dětmi a budeme ho v Teplicích stavět, i když už teď víme, že provoz bude do budoucna problémový, jelikož se v okolí chystá spousta vodních ploch a to na velice atraktivních místech," říká k tomu primátor Teplic Jaroslav Kubera. Zatím město vybudovalo venkovní slunění u plavecké haly, aby tu bylo alespoň něco.

„S veřejnými koupališti je ale problém. Za prvé ekonomický. Když nesvítí slunce, nikdo tam nejde, není tržba. Ale lidé, kteří tam pracují musí dostat svou výplatu. Další problém je, když tam začnou chodit takové ty partičky nepřizpůsobivých. Lidé si pak stěžují a říkají: Zařiďte to nějak, aby tam nechodili, což my samozřejmě neumíme. Další věc je a to je vidět i na plavecké hale v Teplicích je enormní množství soukromých bazénů. A to je konkurence, jelikož takový člověk se koupe doma a nejde na koupaliště," objasňuje primátor danou situaci.

Město má však v prvoplánu vybudovat nový zimní stadion, pokud možno opět na Stínadlech, koupaliště až jako další věc. Dle vyjádření Jaroslava Kubery není problém ve financích, ale spíše v umístění. „Koupaliště nelze mít daleko od města kvůli dostupnosti, ale také nelze mít velkou plochu ve středu města a lidé dnes vyhledávají právě ty velké vodní plochy pro možnost provozování vodních sportů."

Na toto je samozřejmě Barbora ideální, ale vzhledem k tomu, že ji vyhledávají i lidé odjinud a nelze zde provozovat všechny sporty, začíná být už malá. „Máme v plánu vybudovat venkovní bazén buď u plavecké haly, je tam pro tuto variantu zázemí, nebo postavit velký aquapark, ale díky zkušenostem z jiných měst víme, že jsou veliké problémy s údržbou takového zařízení. Každý chce koupaliště, ale je také otázka, zda tam bude chodit a jakou cenu je ochoten za to zaplatit. Vstupné musí být takové, aby jej byli lidé schopni zaplatit, ale musí být i takové, aby alespoň z části pokrylo náklady. Vzpomeňme si třeba na Angr. Výnosy byly okolo dvou set tisíc korun ročně, ale náklady o milion větší."

Je ale znát, že se doba mění. U bývalých koupališť nejsou odpovídající parkovací plochy. Lidé dnes jezdí hlavně autem a nikoliv autobusem. Také jsou větší požadavky na kvalitu vody. Do toho, v čem se kdysi koupali dnešní čtyřicátníci, by mladí již nevstoupili. „Každopádně Teplice jakožto lázeňské padesátitisícové město mít koupaliště musí. Ale nebude to tento, ani příští rok," sděluje Jaroslav Kubera, primátor Teplic.

SIEGFRIED NEUMAIER