Jak to bude se stávajícími čipovkami?

Pro nový integrovaný systém Ústecký kraj nasadil vyšší úroveň zabezpečení čipových karet, čímž je znemožněno, aby stávající čipové karty v novém systému fungovaly. Cestující, kteří nebudou chtít využívat v novém systému papírové jízdenky (i ve formě časových jízdenek) a budou trvat na používání čipových karet, si budou muset pořídit nové čipové karty. Nové čipové karty Dopravy Ústeckého kraje budou platit i v zóně Teplice, pro MHD Teplice nebudou žádné zvláštní karty vydávány.

Čipové karty budou vydávány ve dvou variantách. Anonymní čipová karta bude přenosná a nebude obsahovat žádné údaje o držiteli. Pokud bude anonymní karta použita k jakékoliv formě placení zlevněného jízdného, musí nárok na zlevněné cestující při každé jízdě doložit předepsaným dokladem na slevu. Anonymní čipovou kartu půjde zakoupit v informačních kancelářích i ve všech vozidlech veřejné dopravy.

Druhou variantou čipové karty je personifikovaná čipová karta, která bude opatřena fotografií držitele, jeho jménem, příjmením a datem narození. Tato čipová karta bude nepřenosná a smí ji používat jen její držitel. Při pořízení čipové karty bude na tento druh karty nahrán profil zákazníka, který umožní, aby v případě zlevněného jízdného cestující při odbavení ve vozidle nemusel nárok na slevu prokazovat předepsaným dokladem.

Žádost o vydání personifikované čipové karty bude možno podat v informačních kancelářích dopravce nebo prostřednictvím e-shopu, který bude zprovozněn na webových stránkách dopravce. Na těchto stránkách bude také k dispozici ke stažení žádanka a budou zde uvedeny konkrétní podmínky pro vydávání personifikovaných čipových karet.

Příjem žádostí a provoz e-shopu by měl být zahájen po 1.12.2014. Lhůta pro výrobu personifikovaných čipových karet je 21 dnů (dopravce si už nebude karty potiskovat a programovat sám, ale výroba bude probíhat ve Státní tiskárně cenin), výše aktivačního poplatku je Ústeckým krajem stanovena na 95 Kč.

Stávající čipové karty nebudou moci po 1.1.2015 v novém systému až na níže uvedené výjimky fungovat. Držitelé těchto karet budou moci po 1.1.2015 zažádat dopravce o vrácení nevyužitých elektronických peněz a alikvótní části nevyužitých časových jízdenek. Přesné podmínky vracení budou zveřejněny do konce roku 2014 na webových stránkách dopravce.

Zdroj: Arriva Teplice