Toho se obávají zejména obce v těsné blízkosti areálu. „Pokud by došlo k prodeji a měli by se tam nastěhovat i nepřizpůsobiví občané, tak by se nám to samozřejmě nelíbilo," řekla už dříve starostka Hrobčic Jana Syslová.

Starostka Syslová společně se starostkou Měrunic Jitkou Novou a zástupci Povodí Ohře a odboru životního prostředí MěÚ Bílina v minulých dnech navštívili Červený Újezd. Byla to jedna z mnoha kontrol areálu, v pořadí prý už třicátá třetí. „Do areálu jsme se podívali, protože se množí stížnosti na nefunkčnost čističky odpadních vod. Na místě jsme zjistili, že čistička opravdu nefunguje, protože zařízení z kovu a motory čeřidel byly ukradeny. Majitelka je rozhořčena a uvažuje o zavření areálu, což opět vzbuzuje obavy, jelikož tak rozlehlý areál se dá využít různými způsoby. Sestěhování nepřizpůsobivých obyvatel z lukrativnějších oblastí větších měst a v klidu se zde dá odložit prakticky jakýkoliv odpad," sdělila Syslová.

Zatím je v areálu zprovozněn jeden dům pro ubytování klientů s postižením, dokončují se úpravy druhého domu. Funguje zde kuchyň a obchod se smíšeným zbožím. Část areálu má pronajatou dřevozpracující společnost.

Karel Müller, zástupce občanského sdružení Soltán, který v areálu působí, informaci o prodeji jedné budovy potvrdil. To, že by se do nově vzniklé ubytovny nastěhovali nepřizpůsobiví občané, ale vyloučil. „Určeno to bude pro staré lidi, kteří z nějakých důvodů nezvládají platit nájem ve svých bytech," řekl Müller.

Uprchlický tábor byl otevřen roku 1990 v areálu bývalých kasáren, které využívala Československá lidová armáda a pak Rudá armáda. Bývalo zde až 800 běženců. V roce 2006 byla činnost střediska ukončena. V lednu 2010 pak prodal stát areál zhruba za 8 milionů korun.(kos)