„Neměla by se podceňovat sousedská výpomoc. Klíče od bytu je vhodné půjčit sousedovi, který ho pak má možnost kontrolovat,“ říká Ilona Novotná, která u teplické policie působí v oblasti prevence. Pro policisty je totiž důležité určení doby eventuální krádeže.

Bytový zloděj dopaden

Z krádeže a porušování domovní svobody byl teď v Teplicích obviněn 37letý muž. Překonal neuzamčené vstupní dveře do bytu, a to platební kartou, kterou si donesl. Poté vnikl do bytu v teplické části Trnovany a odtud odcizil prací prášek, župan a prostěradlo.

Důležitá je prevence

Policisté nabádají občany, aby vstupní dveře do obydlí zamykali otočením klíče. „Nestačí jen zabouchnout. Ztížíte tak práci případnému zloději,“ podotýká Daniel Vítek, mluvčí teplické policie.
O tom, jak je možné zabezpečit byt, se mohou lidé bezplatně poradit právě s policisty. Delší dobu ponechaný byt bez jakýchkoliv známek života v něm, je pro zloděje přímo magnetem.

Můžete třeba využít časový spínač u lampy. V určitou dobu se lampa rozsvítí, což vypadá, jako by v bytě někdo byl.

Soused by měl také vybírat poštovní schránku. „Zloději poznají prázdný byt podle toho, že je přeplněná schránka,“ doplňuje teplická policejní mluvčí Ilona Novotná, která je rovněž pracovníkem preventivní policejní skupiny. Je také vhodné nerozhlašovat nikde příliš termín dovolené.

Lidé by si měli před odjezdem na dovolenou zkontrolovat, zda mají řádně zabezpečená vstupní místa do obydlí, tzn. dveře. okna, ale i sklepní prostory a garáže. Klíče od bytu svěřte jen důvěryhodným osobám.

Jak dále upozorňuje, v bytě nenechávejte zatažené rolety, či závěsy, opět znamení o nepřítomnosti majitele. Zatažené rolety na několik dnů, to může jen přilákat zloděje, který tuší prázdný byt.
„Udržujte dobré vztahy se sousedy, kteří by si mohli všimnout podezřelého dění ve vašem bydlišti a případně zavolat policii,“ podotýká Novotná.

Koupaliště a kempy

Zloději chodí také na koupaliště, ale ne se koupat.
I zde pozor na své věci, radí policie. A to i třeba při návštěvě kempu.

O peněženku s doklady, platební kartou a finanční hotovostí přišel v těchto dnech turista v Bílině. Neznámý pachatel v autokempu Kyselka využil otevřeného okna chatky, kde poškozený spal, a odcizil mu věci za 9 tisíc korun. Pachatel je podezřelý z trestných činů krádeže,padělání a pozměnění platebního prostředku. Policisté nabádají návštěvníky koupališť a kempů, aby si dobře střežili své osobní věci a nenechávali cennosti bez dozoru.
Na koupalištích nezapomínat na nenechavé ruce některých našich spoluobčanů. Nezajistit chatu, či chalupu a odejít, byť i na krátký výlet do okolí, se může zle vymstít.