Bydlet musí každý. Je to pro lidi stejně samozřejmé jako dýchat vzduch, jíst jídlo a pít vodu.
Co není samozřejmé, je možnost výběru z nabídky až dvou tisíc volných bytů. Tolik jich je na Teplicku ke koupi. Obří číslo!

„Projděte se Teplicemi. Druhá patra zejí prázdnotou, někdy i ta první. Ceny za prodej resp. pronájem jsou mimo realitu,“ říká Pavel Šustáček, náměstek primátora Teplic.

Šustáček ví, kde je tzv. zakopaný pes. „Vlastník nemovitosti má pořád menší práva než nájemník. Dva tisíce volných bytů je důsledek této nerovnováhy.“
Řešením by podle něj bylo uvolnit ''stavidla'' mezi regulovaným a tržním nájemným. „Nejlepší regulací je trh sám. Uvolníte trh a ceny spadnou o desítky procent,“ myslí si Šustáček, náměstek primátora Teplic.

Kroutí hlavou nad tím, že ani dvacet let po sametové revoluci k uvolnění trhu ještě nedošlo. „Dvacet let jsou tady pošlapávána práva vlastníků nemovitostí. Desítky žalob u evropského soudu. Chce to zákon, který jasně určí pravidla hry,“ podotkl Šustáček.
A nemůže být na vině přetlaku volných bytů jejich špatná adresa? Majitel realitní kanceláře REMAX Synergy Teplice to odmítá. „O nemovitosti v Oseku, Duchcově, Teplicích je stále zájem,“ sdělil Milan Vršecký.

Připouští, že i v těchto městech jsou lokality, kde prodat byt je velké umění. „Všude jsou dobré a špatné adresy. V Krupce najdeme ulice kam se lidé nehrnou. Ale na druhou stranu tam můžete pořídit byt velmi levně,“ uvedl Vršecký z realitní kanceláře REMAX.

Výhled? Záleží na bankách, říká expert na prodej realit
Zajímá vás jaká je realita na trhu s nemovitostmi na Teplicku? Za kolik se prodávají byty, které lokality ''frčí'' a které naopak nejsou tak v kurzu? Na tyto otázky odpovídá odborník na prodej a pronájem realit na Teplicku Milan Vršecký, majitel kanceláře REMAX Synergy Teplice.

Na Teplicku je větší nabídka bytů než poptávka, zhruba dva tisíce volných bytů. Proč to tak je?
Vše záleží na lokalitě, velikosti, vybavení, a také samozřejmně na ceně konkrétní nemovitosti.

A nabídka větší než poptávka…
To, že je větší nabídka než poptávka je jen určení doby. Nacházíme se na tzv. Trhu kupujících, je to trh, kdy prodávaná nemovitost je na trhu déle než je průměrná doba, po kterou se nemovitosti obvykle prodávají.

Rozklíčujte důvody proč lidé tolik nemovitosti nekupují: důsledek krize, neatraktivita místa?
Lokality jako je Osek, Duchcov, Teplice jsou stále žádané lokality a byty nebo domy se zde prodávají dobře. Krupka má také své dobré, ale i špatné ulice a tak cenu určuje nabídka dané lokality.

Trh s nemovitostmi je v krizi?
Nemyslím si, že Teplicko zasáhla nějaká výrazná vlna krize. Byty se stále prodávají a je stále poptávka po domech do 2 milionů korun nebo po domech k rekonstrukci.

Bude podle vás příští rok lepší? Jaký se dá čekat vývoj v realitním byznysu?
Vývoj cen v roce 2010 vidím pozitivně až ke konci roku. Vše ale záleží, jak banky zpřístupní hypotéky.