VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bývalý kastelán zámku Duchcov: České země byly pro Napoleona třináctou komnatou

Teplice /ROZHOVOR/ – Na knižní trh zamířila nedávno nová publikace, která poprvé v České republice mapuje formování obrazu nejpozoruhodnějšího francouzského císaře a vojevůdce Napoleona I. a jeho odraz ve fondech českých hradů a zámků. Kniha dostala příznačný název Třináctá komnata Napoleonova. Jejími autory jsou bývalý kastelán duchcovského zámku Marian Hochel a Marta Pavlíková z ústeckého pracoviště Národního památkového ústavu. „Napoleonské války dodnes připomínají němí svědkové doby, umělecká díla, produkty uměleckých řemesel, užité předměty či jakékoliv otisky lidské kreativity, tzv. napoleonika, a my si díky bohaté ikonografii, jejímiž jsou nositeli, můžeme vytvořit představu o událostech a osobnostech, které na přelomu 18. a 19. století hýbaly osudem Evropy,“ říká v rozhovoru pro Směr spoluautor knihy Marian Hochel. 

25.2.2018
SDÍLEJ:

Autoři knihy Marian Hochel a Marta Pavlíková.Foto: Alena Jedličková

Křest knihy se vydařil? 
Po téměř devadesátiminutové prezentaci knihy a výsledků výzkumného úkolu, v rámci kterého byla tato publikace připravena, se samotný křest konal v komorní sestavě za účasti pozvaných hostů – operní pěvkyně Mariany Hochelové, sopranistky a hostující sólistky na mnoha operních scénách u nás i v zahraničí, a muzikologa, skladatele a hudebního pedagoga Petera Hochela ze slovenských Piešťan. Ti se v průběhu prezentace knihy postarali i o působivé koncertní provedení ódy na sňatek císaře Napoleona a arcivévodkyně Marie Luisy z roku 1810. Dílo otextoval básník Armand Gouffé a zhudebnil Napoleonův dvorní kapelník Pierre-Jean Vacher; složeno bylo pro zpěv a klavír nebo harfu. Partitura se dochovala v metternichovských knížecích sbírkách na zámku Kynžvart. Více si o tomto díle mohou zájemci přečíst právě v Třinácté komnatě Napoleonově, ve které jsem skladbu představil jako jedno z příznačných napoleonik, strážců historické paměti na napoleonskou historii. 

Takže atmosféra uvedení nové publikace se tak nesla stylově v duchu aliančního propojení francouzského a rakouského císařského domu? 
Ano, události, jež se významně otiskla v dobové ikonografii a sběratelství na panovnických a šlechtických sídlech nejen v českých zemích. O to více mě potěšilo, že se prezentace knihy zúčastnila vedle pracovníků Akademie věd ČRa Univerzity Karlovy i řada kastelánů a kolegů z Národního památkového ústavu, pracujících s hradozámeckými mobiliárními fondy. 

Třináctá komnata Napoleona.

Jak dlouho jste na knize pracovali? 
Kniha je výstupem tříletého výzkumného úkolu „Napoleonika v mobiliárních fondech Národního památkového ústavu“, podpořeného Ministerstvem kultury ČR. Podnětem k její přípravě byla stejnojmenná výstava, která se konala na zámku Duchcov v roce 2013 u příležitosti dvoustého výročí bitvy u Chlumce a napoleonských válek v severních Čechách. Tehdy řada návštěvníků projevovala zájem o doprovodný katalog k této výstavě. Publikace byla sice vydána s časovým odstupem, z hlediska svého zpracování je však více než výstavním katalogem. Čtenáře nejen do světa napoleonik, signifikantní sběratelské kategorie v českých i zahraničních sbírkách, nabízí podrobné analýzy vybraných mobilií dochovaných na našich hradech a zámcích, ale přináší i řadu poznatků týkajících se formování Napoleonova obrazu v umění a v historické paměti. Lze říci, že Třináctá komnata Napoleonova je z hlediska svého zaměření první publikací na českém knižním trhu. 

Proč takový název? 
Byl vybrán z několika důvodů, je mnohovýznamový a zcela zrcadlí poselství knihy. Mnohdy nevíme, co všechno se skrývá v třinácté komnatě – i české země byly pro císaře Napoleona v roce 1813 velkou neznámou, mohli bychom říci třináctou komnatou, ve které jeho vojenské sbory ve finále nečekalo nic dobrého. Výstava Třináctá komnata Napoleonova byla navíc koncipována jako osobní zpověď císaře a vzpomínka na poslední léta jeho života, poznačená turbulencemi jeho moci, politickými a vojenskými eskapádami, nečekanými vzestupy i pády. Knižní Třináctá komnata Napoleonova však čtenářům poodhalí ještě více, než by bylo možno zhlédnout na stejnojmenné výstavě, ke které odkazuje. Mnoho napoví již titulní strana knihy – pohled do Napoleonovy „třinácté komnaty“ na zámku Fontainebleau nedlouho před první rezignací poraženého císaře, jak tuto scénu osobitě vyobrazil renomovaný francouzský malíř Paul Delaroche. 

Kniha je spojena i s duchcovským zámkem … 
Zámek Duchcov se nachází z památkových objektů spravovaných Národním památkovým ústavem k chlumeckému bojišti a teplickému dějišti roku 1813 nejblíže; i původní majitelé duchcovského panství Valdštejnové se přímo účastnili válek s revoluční a napoleonskou Francií. Podobně jako řada dalších šlechtických rodů v severozápadních Čechách byli vášnivými sběrateli různých předmětů a artefaktů včetně napoleonik, které byly svědky význačných evropských událostí, věhlasných osobností a hrdinských činů, zrcadlily dobu politických a vojenských zvratů, ale i výdobytků v umění a v životním stylu. Vzpomínky na tyto události a osobnosti zůstaly hluboce zakořeněny nejen v rodové historické paměti mnoha šlechtických domů, ale i v paměti regionu Ústeckého kraje. Napoleonské bojiště mezi Teplicemi, Chlumcem a Varvažovem je dodnes poseto pomníky a hromadnými hroby, které jsou důležitým mementem napoleonské historie, ale i magnetem v oblasti cestovního ruchu. 

To je vaše první kniha o Napoleonovi? 
První není, napoleonice se věnuji od svých studií a v této oblasti publikuji. Tato historická epocha je pro mě mimořádně zajímavá především z kulturního a uměleckohistorického hlediska. Význam Napoleonovy vlády v oblasti vědy, umění a kultury byl dlouho opomíjený, ve spojitosti s dochovaným kulturním dědictvím u nás v zahraničí je pro mě důležitým zdrojem poznání. Při bádání v této problematice je potřebné překračovat zaužívané oborové postupy a volit interdisciplinární přístup. Baví mě objevovat nové možnosti při interpretaci dějinných procesů skrze kulturní dědictví, které pro nás zůstává viditelnou a autentickou stopou minulosti. Stejně tak mě baví spolupracovat s těmi, kteří mě mohou na této cestě obohatit o své zkušenosti a kvalifikovaný náhled. Takto například přispěla svou kapitolou do Třinácté komnaty Napoleonovy specialistka na hradozámecké mobiliární fondy Marta Pavlíková z ústeckého pracoviště Národního památkového ústavu. Je zároveň autorkou veškeré fotodokumentace, kterou jsme pořídili při výjezdech po hradech a zámcích, zahrnutých do výzkumného úkolu. K výsledné podobě díla vedla nakonec sehraná spolupráce se zkušeným grafikem a nadaným fotografem Michaelem Čtvefotografem ráčkem z Liberce, který svým mimořádně citlivým přístupem a jasně formulovanou optikou dbal na celkový vizuální účin knihy. 

Máte v plánu napsat další knihu? 
Plány i nápady jsou, stejně jako množství materiálu, které se povedlo shromáždit. Víc si však zatím nechám pro sebe, rád si uchovám radost z tvůrčího procesu, kterou nechci snižovat na pouhý pocit pracovního závazku. 

Od podzimu už nejste kastelánem v Duchcově. Nestýská se vám? 
Na podzim jsem předal žezlo na zámku nástupkyni, ale v hektice pracovních povinností a v souvislosti s finalizací knihy nezbyl čas na emoce ani stesk. Své sedmileté působení na zámku Duchcov vnímám jako důležitou etapu v mém profesním i osobním životě, díky které jsem získal řadu cenných kontaktů, důležitých poznatků a praktických zkušeností. Poté, co však přišla nabídka působení na univerzitě, nastal čas vydat se jinou cestou a čelit novým výzvám s otevřenými horizonty na poli vědy a výzkumu. Tyto horizonty jsou natolik širé, že není prostor pro nostalgii. Spíše naopak – na duchcovský zámek vzpomínám s úsměvem. 

Platí tedy to známe, že jedny dveře se zavřou a další otevřou? 
Ano, je to přesně tak, důležité je mít ve svém směřování jasno, hledět si své priority, to jsou ty pomyslné dveře, které se nám nabízí otevřít. Každé takové pootevření nás může na naší cestě obohatit a zároveň posunout zase o kus dál, i když by se mělo jednat o dveře třinácté komnaty. Není nutné ujít kilometry, stačí jít pouze tak, aby nám směr, který jsme si vybrali, dával smysl. 

Autor: Martin Košťál

25.2.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 100 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Manipulační dělník v kovovýrobě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nástup možný IHNED, požadujeme: VZV, jeřábnické a vyzačské zkoušky ( možno dodělat dodatečně), Jde o manipulaci s materiálem, V případě zájmu se hlásit telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Kovpal s.r.o., Kpt. Jaroše, č.p. 531, 417 12 Proboštov u Teplic. Informace: Vlastislav Vlček, +420 417 568 277.

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 15 700 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě Dělník/dělnice ve sklářské výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15700 kč, mzda max. 18410 kč. Volných pracovních míst: 159. Poznámka: Jedná se o obsluhu linky, ruční manipulace se sklem., Hlásit se telefonicky od 8:00 do 16:00.. Pracoviště: Agc automotive czech a.s., Osada, č.p. 33, 418 01 Bílina 1. Informace: Vladimíra Wenigrova, +420 417 815 760.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč

Učitelé na 1. stupni základních škol Učitel/-ka I. stupeň ZŠ. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 33930 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Vhodné i pro absolventy., Požadujeme plnou kvalifikaci dle zákona o pedag. pracovnících č. 563/2004 Sb. v platném znění. , Zaměstnanecké výhody: Čerpání FKSP, dotované obědy, služební notebook., V případě zájmu zašlete životopis e-mailem.. Pracoviště: Základní škola a mateřská škola teplice, koperníkova 2592, Koperníkova, č.p. 2592, 415 01 Teplice 1. Informace: Milena Havlová, +420 417 553 040.

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 22 000 Kč

Svářeči Svářeč. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 10. Poznámka: Práce pro zahraniční klientelu, znalost ruského, vietnamského nebo anglického jazyka výhodou. Zkušenosti se svařováním CO2 podmínkou, základní kurz svařování CO2, praxe min. 3 roky čtení výkresů, ŘP skl. B, zahraniční cesty - ubytování zajištěno., V případě zájmu zaslat životopis na alarife@seznam.cz. Pracoviště: Alarife s.r.o. 001, Nákladní, č.p. 1161, 415 01 Teplice 1. Informace: Martin Škrábal, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační fotografie.

Celníci si došlápli na řidiče autokarů a rozdávali pokuty

Tradiční mstišovská pouť.
12

Na pouť do Mstišova přijedou Náhlovský, Švejk i Plavci

Krásná žena z Orientu, Ruska či Uruguaye? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny A

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či náměstích. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaší favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Chlapec přišel o koloběžku u školy, strážníci ji vypátrali

Bílina - Na bílinské strážníky se obrátil muž, jehož synovi sebrali dva chlapci koloběžku. Událost se stala u bílinské základní školy Za Chlumem v odpoledních hodinách.

Máte schopného starostu? Přihlaste ho do soutěže

Ústecký kraj – Je váš starosta či starostka mužem či ženou na správném místě?

FOTO: Mixovy Kladruby slaví mistrovský titul

Teplicko – Jen jeden bod stačil Kladrubům v Košťanech k dobytí mistrovského titulu. Pokud by prohrály, křepčil by s pohárem soupeř. Kladrubští nakonec první místo potvrdili, po 90 minutách byl stav i přes závěrečný nápor Košťan nerozhodný 3:3.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT