Vstup do Zámecké zahrady pod Ptačími schody a Kolostůjovými věžičkami považoval za jedno z nejkrásnějších míst v Teplicích. Bylo hojně navštěvováno a s ním i krátká Kostelní ulička, která sem stoupala z města.

Dnes zde nezbylo nic, jen zdmi a pilíři zpevněné svahy pahorku, na němž stojí kostel sv. Jana Křtitele. Nehrozí již žádné nebezpečí, že by zde člověka rozptýlily malebné fasády empírových krámků, zdržely výlohy nadité luxusním zbožím nebo dokonce že by zde obrátil svou peněženku a nechal se zruinovat koupí těch nejzbytečnějších nezbytností.

Na to máme dnes ve městě jiná zařízení. Těžko ale říct, do jaké míry by mohla svou obskurně masivní a jednoúčelovou poetikou konkurovat někdejší Kostelní uličce. Reinhardt ale nerozlišoval, radil se vyhnout i jí:

Jelikož zamýšlíme věnovat Zámecké zahradě samostatnou kapitolu, vrátíme se zpátky do města a nějaký ten okamžik setrváme před Vídeňským krámkem, který se nachází v Kostelní uličce a kde můžeme obdivovat velké množství toho nejelegantnějšího zboží. Srdce kuřákovo zaplesá z těch špiček z mořské pěny.

Běda však tomu nešťastníkovi, jehož drahá polovička zde objeví ty stovky vzrušujících zbytečností, které člověk k toaletě prostě musí mít. Ale třikrát běda tomu, kdo jde uličkou dále, neboť hned vedle rozprostírá své pasti obchod s vídeňskou módou, zatímco ještě dál již připravuje své sítě obchod s krušnohorskou krajkou a ještě dál číhá bodrý tyrolský jouda s třikrát předraženými rukavicemi z kamzičí kůže.

Na šťastný únik z těchto osidel se dá jen stěží pomýšlet, protože člověk má obvykle dnu, která nedovoluje rychlý pohyb, a zároveň stěží může svou ženu balamutit tím, že není čas. Nejchytřejší je na konci uličky vyslovit naději, že snad zítra, a následně se vyvarovat toho, aby se člověk znovu dostal příliš blízko k této nebezpečné oblasti.

Facebook: Léto v Teplicích
 

O PROJEKTU
Nový projekt chce přiblížit Tepličanům jejich město v trochu jiné perspektivě. Konkrétně v perspektivě Carla Reinhardta, karikaturisty, kreslíře a spisovatele, který navštívil Teplice před 160 lety a zachytil zdejší atmosféru se spoustou rozkošných detailů ve svém průvodci „Léto v Teplicích“.