Zaplněné nádvoří duchcovského zámku přivítalo v pátek večer kočár s proslulým milovníkem žen Giacomo Casanovou a jeho doprovodem a v pořadí již 23. Casanovské slavnosti mohly začít.

Premiéru hudební komedie ze života Casanovy, Casanova a klášterní chovanky, autoři Milan a Marie Petrovští napsali a soubor Divadla „M" nastudoval právě pro slavnostní příležitost, kterou bylo zahájení Casanovských slavností. Jako host si tentokrát s duchcovskými divadelníky s chutí zahrála roli vychovatelky ctnostných pan a dívek, herečka Miluše Bittnerová.

Potleskem publikum ocenilo humor a výkony účinkujících a dobře naladění návštěvníci se přesunuli na zámeckou zahradu k hlavní scéně, kde začínaly koncerty. V půl deváté obloha zčernala a liják na 20 minut koncert přerušil. S průtrží mračen a vichrem, který strhával stany a odnášel rekvizity účinkujících před dvěma lety, se to ale nedá srovnávat.

KOLOTOČE, PIVO, HUDBA

Sobota už byla zalitá sluncem, kolotoče, pivo a zmrzlina se točily ve velkém a stovky lidí se dobře bavily. Už od kašny na náměstí, když jsme v sobotu do Duchcova přijeli, jsme slyšeli skvělé bubeníky Tam Tam Batucada, vystupující na nádvoří zámku. Právě tady byl dobový jarmark s porcelánem, kořením, bylinkami a mohli jste si tu i nechat za dvě stovky vyložit budoucnost.

„Ty klobásy voní až sem," prohlásila půvabná blondýnka a mířila neomylně i s partnerem do zámecké zahrady. „Tak mi ještě chvíli sviť," zpíval právě, když jsme vstoupili na zámecké schodiště, na hlavní scéně Sebastian. Zaplněná louka před pódiem byla nejlepším důkazem jeho popularity. „Je to její první koncert, ale už to dlouho nevydržím, je přece jen těžká," řekla nám maminka Anežky, která zpívajíc sledovala svůj idol uvelebená na máminých ramenou, aby dobře viděla.

Návštěvníci slavností mohli vyzkoušet jízdu dobovým kočárem při okružní jízdě Duchcovem, sledovat desítky koncertů, vystoupení skupiny historického šermu Fénix, prohlédnout si výstavy včetně výstavy bonsají v Knížecí zahradě zámku. Na slavnostech vystoupily dětské pěvecké a taneční soubory mateřských a základních škol, mažoretky, ZUŠ i děti z DDM Duchcov.

HEROLD ROMAN ŠTOLPA

V zadní části Zámecké zahrady se konal historický dětský den s heroldem Romanem Štolpou. Na děti tu čekalo šest soutěžních disciplín od dobývání hradu po hod podkovou, bolasem, házení šipek a přetlačování. Kromě sladké odměny pak byli ti, co všechno zvládli, pasováni z panošů do stavu rytířského. Děti pak vystřídali šermíři a krásní koně, takže bylo až do večera na co koukat.

„Chodíme sem s dětmi každý rok, mám Casanky raději než Lázeňskou v Teplicích, tam je na nás moc lidí. Tady je to klidnější, děti se vyblbnou na atrakcích, jen nám vždycky provětrají peněženku," usmívala se Monika Marková, zatímco se její dvě děti na lochness dráze snažily trefit míčem do koše.

Také na rockové scéně u Barbory se lidé dobře bavili. Nakonec se pořadatelům povedlo zajistit i náhradu za nemocného Aleše Brichtu, místo kterého dorazil do Duchcova zakončit program svým vystoupením Vilda Čok.

„Slavnosti se vydařily, i když program doznal některých vynucených změn. Nemocného Aleše Brichtu nahradil Vilda Čok. Místo bohužel zesnulé Věry Špinarové přijela Marta Jandová. Ta si den před vystoupením zlomila nohu, ale svůj koncert nezrušila. Odzpívala ho v nechodící sádře. Klobouk dolů jak to vše zvládla," řekl starosta Duchcova Zbyněk Šimbera.

Tečkou za povedenými slavnostmi pak byl jako každý rok ohňostroj, který rozzářil nebe nad zámkem a jistě by ho ocenil i samotný Casanova.