„Byla jsem pěkně promáčená, ale vydržela jsem až do konce, usmívala se v sobotu, kdy už pro změnu sluníčko pěkně pálilo do zad, Věra Bartošková. Patří k Duchcovákům, kteří na slavnostech nikdy nechybějí.

Na náměstí jsme minuli dobový kočár s koňmi, který vozil návštěvníky po okružních jízdách a nahlédli jsme do stánků Českého porcelánu, který připravil letos poprvé porcelánové trhy, byť v menší podobě, nejen pro zahájení lázeňské sezony v Teplicích, ale i pro slavnosti v Duchcově.

Při vstupu na nádvoří, lemovaném stánky, nás ovanula vůně koření a medoviny a přivítalo řinčení zbraní, neboť právě probíhal šermířský souboj. Historický šerm pak zanedlouho vystřídal žonglér a kouzelník, který hned do děje zapojil přítomné děti.

Tradiční oázou klidu byla výstava Kouzelný svět bonsají v Knížecí zahradě duchcovského zámku. Kolem stovky tvarovaných okrasných malých stromků bonsají mohli návštěvníci obdivovat na každoroční výstavě Bonsaj klubu Libochovice.

Nepřeslechnutelné bubny nás přivedli až k hlavní scéně v zámecké zahradě. Po dopoledním programu, který patřil dětem a na pódiu se postupně vystřídaly školky, školy, ZUŠ, dům dětí i mažoretky z TJ Sokol Duchcov, zahájila odpolední program kapela Tam Tam Batucada, kterou s nesmrtelnými hity vystřídali ve tři hodiny kladenští muzikanti The Beatles revival. To už bylo na trávníku před pódiem diváků o něco víc. Nicméně návštěvnost slavností byla oproti jiným ročníkům podstatně slabší.

„To víte, hodně lidí jede do Teplic na Kabáty a navíc není letos v programu žádná pecka, jako byla Lucka Bílá," slyšeli jsme vysvětlení od místních.

V obležení ale byly atrakce pro děti. Řetízkové kolotoče, skákací hrad, mašinka, jízda na koních nebo vám dítko nechali za 60 Kč řádit pět minut v atrakci zvané waterballs. A do toho popcorn, cukrová vata, bramborové lupínky, zmrzlina, langoše, klobásky i trdla. No řekněte sami, kdo by odolal… „To bude drahá hodinka a půl," usmíval se smířeně ředitel teplického Domu kultury Přemek Šoba s dcerou na ramenou. Bylo krásně a tak si přijel s rodinou užít pohodové odpoledne.

TJ Vodní sporty Duchcov půjčovala na slavnostech lodičky, takže deset kánoí neúnavně brázdilo vodní nádrž. Také kolem stánků, kde připravily program pro děti bílinský, duchcovský a teplický DDM, bylo plno. Zájemci mohli hrát hry, navlékat korálky, malovat skleničky a sádrové odlitky nebo naopak nechat si pomalovat obličej.

Zastavili jsme se také na rockové scéně u rybníka Barbora. Tam právě některé z návštěvníků inspirovali svojí muzikou k zajímavým tanečním kreacím Red Hot Chili Peppers revival z Prahy.

Program, včetně všech doprovodných kulturních a sportovních akcí pokračoval až do večera, kdy slavnosti zakončil ohňostroj. Na to, jaké budou ty příští, jubilejní, si budeme muset rok počkat.