„Jde o vzájemnou podporu a prezentaci. Jsme sousedé, patříme k nejvýraznějším bodům v tomto místě, takže bychom měli spolu více spolupracovat a pokoušet se Duchcov ještě výrazněji zviditelňovat," tvrdí ředitel zdejšího závodu společnosti Český porcelán Radislav Feix.

Porcelánová stezka

Zatím se toto propojení objevuje na jedné z porcelánových stezek. Český porcelán připravil projekt, který spojuje turisticky zajímavá místa Teplicka, jejichž společným jmenovatelem je porcelán. Turisté tak na nich zavítají třeba do oseckého kláštera, teplického Regionálního muzea, ale také do duchcovského zámku a v neposlední řadě do porcelánky, manufaktury Royal Dux, jež se zabývá dlouhá desetiletí ruční výrobou figurálního a ozdobného porcelánu a je ve svém oboru špičkou nejenom v České republice.

Novinka hrnky

Ti, co se rozhodli vydat po porcelánové stezce „Po stopách Giacoma Casanovy", mají možnost vidět v duchcovském provozu rovněž úpravu povrchu porcelánových hrnků pískováním. Budou-li mít štěstí, tak tu třeba spatří výrobu modrého či hnědého hrnku s motivem zámku nebo Casanovy. Tedy těch, které patří mezi letošní novinky.

Ztvárnění, výběr tématu, barev i druhů těchto hrnků, to je společné dílo zástupců duchcovského zámku v čele s kastelánem Marianem Hochelem a porcelánky. Před Vánocemi se totiž domluvili nachystat pro novou sezónu ojedinělé prezentační a upomínkové předměty typické pro toto místo. První stovku převzali na zámku jak bylo domluveno k zahájení letošní návštěvnické sezóny. Hrnky jsou ve čtyřech provedeních a prý se líbí. Soudě podle zájmu prvních letošních návštěvníků.

Začátek sezóny tu nabídl další novinku otevření zámecké kavárny ve vstupních prostorách, v níž se našlo rovněž místo pro prezentaci zdejšího figurálního a ozdobného porcelánu.

Jak tvrdí kastelán Dr. Hochel, příchozí se pravidelně ptají na historii i současnost porcelánky a chtějí vidět její výrobky, vždyť toto k Duchcovu neodmyslitelně patří. Proto také v expozici i na dalších místech zámku rozhodně nemohou chybět. (lmax)