Pokud se vám podaří zachytit zatmění Slunce svými fotoaparáty, zasílejte své fotografie na lenka.brabencova@denik.cz. Snímky zveřejníme na našem webu a v tištěném vydání Libereckého deníku.

KAM V LIBERCI ZAJÍT POZOROVAT ZATMĚNÍ SLUNCE?

DNES JE VELKÝ DEN pro všechny astronomické nadšence, ovšem i pro širokou veřejnost. Po celém světě lze v dopoledních hodinách spatřit zatmění Slunce. Částečné zatmění Slunce budou moci Češi sledovat z celého území státu. Liberec chystá několik společných pozorování a doprovodných akcí. IQLandia nabízí pozorování Slunce ze střechy planetária, které doplní komentář odborníka. Přímo v planetáriu budou moci navíc návštěvníci sledovat úplné zatmění z Faerských ostrovů. „Divákům umožníme sledovat zatmění z takzvaného pásu totality pomocí systému SkyExplorer," sdělil lektor Planetária Jakub Šesták. Také se dozví několik historických mýtů a zajímavostí vztahujících se k tomuto astronomickému jevu. Zatmění se v libereckém centru odehraje od 10 hodin. Pozorování rovněž proběhne v areálu Střední školy v Ještědské ulici. Zájemci se dočkají hvězdářských dalekohledů, díky kterým uvidí zatmění lépe. Zahájení je naplánováno v 9.30. O odborný výklad se postarají členové Klubu astronomů Liberecka.

close Zatmění slunce 2015. zoom_in

Částečné zatmění Slunce, při kterém Měsíc zakryje zhruba tři čtvrtiny slunečního kotouče, bude viditelné v pátek dopoledne na celém území České republiky.

Jak moc je dnešní zatmění pro astronomy výjimečné?
Částečné zatmění Slunce je velmi zajímavý úkaz, ovšem mnohem zajímavější je zatmění úplné. Při něm Měsíc zcela zakryje Slunce, obloha potemní a můžeme pozorovat slabou sluneční atmosféru – korónu.

Jak často u nás k částečnému zatmění dochází?
I částečné zatmění Slunce je úkaz poměrně vzácný, pokud jej chceme zažít z jednoho místa a nechceme za ním cestovat. V České republice jsme mohli od roku 2000 pozorovat šest částečných zatmění, poslední v roce 2011. Menší zatmění nastane v roce 2021 a zatmění, kdy Měsíc ze Slunce ukousne 89 procent, zažijeme až v roce 2026.

Jak často můžeme pozorovat úplné zatmění?
Pokud jsme ochotni cestovat po celé Zemi a přesuneme se vždy do úzkého pásu totality, kam Měsíc vrhá svůj stín, můžeme v průběhu každých deseti let zažít přibližně sedm úplných zatmění. Na jednom místě ho ale zažijeme velmi vzácně. Například v roce 1999 probíhal pás totality jižně od hranic České republiky, další úplné zatmění Slunce na našem území uvidíme až 7. října 2135.

Jak vzácná jsou prstencová zatmění?
Zatmění, při nichž je Měsíc uprostřed slunečního disku, ale nezakryje ho celý, lze pozorovat zhruba osmkrát za deset let.

Odkud můžeme dnešní zatmění pozorovat nejlépe?
Zatmění lze pozorovat odkudkoliv, kde uvidíme na Slunce, které se v průběhu zatmění bude přesouvat z jihovýchodu na jih a bude poměrně vysoko nad obzorem. Důležitý je samozřejmě čas pozorování. Měsíc začne Slunce zakrývat v 9:35, k maximální fázi zatmění dojde v 10:46 a konec zatmění nastane v 11:57. V maximální fázi bude zakryto 75 procent slunečního disku.

Bude zatmění vidět ze všech míst na severu Čech stejně?
Z celých severních Čech bude pohled velmi podobný, lepší výhled by mohl být ve vyšších horských polohách. Pokud bude jasno a průzračná obloha, budou mít lidé 
s dobrým zrakem šanci ve dne spatřit na mírně ztemnělé obloze planetu Venuši, a to asi 30 stupňů východně od Slunce. Samozřejmě nejdůležitější bude, aby nám přálo počasí.

Odkud budete zatmění sledovat vy?
Z teplické hvězdárny, kde se budu věnovat i jejím návštěvníkům. Stejně jako naše pobočka v Mostě na Hněvíně budeme mít otevřeno od 9 do 12 hodin.

Bývá pozorování zatmění mezi lidmi oblíbené?
Ano, návštěvníků bývá hodně. Spíš máme obavu, aby se při pozorování v našich omezených prostorách dostalo na všechny. Dopředu se 
k nám už objednalo i několik tříd z teplických škol.

Jak lze zatmění Slunce bezpečně pozorovat mimo hvězdárnu?
Lidé by si měli chránit zrak. Na Slunce by se neměli dívat pouhým okem, už vůbec by na něj neměli mířit dalekohledy bez kvalitního slunečního filtru. Na pozorování lze použít speciální brýle, které lze zakoupit ve hvězdárnách, nebo svářečský filtr stupně 13 a vyšší. V obchodech s astrotechnikou je 
k dostání speciální sluneční fólie, ze které si lidé mohou vyrobit vlastní brýle nebo třeba filtr na objektiv fotoaparátu.

close Zatmění slunce 2015. zoom_in

Co jste o zatmění nevěděli

Úplné zatmění lze ze Země pozorovat jen z území pásu totality. Ten obvykle zahrnuje méně než jedno procento zemského povrchu. Nebudeme-li za ním cestovat, nemusíme se zatmění vůbec dočkat. Úplné zatmění Slunce z jednoho místa na Zemi lze pozorovat v průměru jednou za 375 let.

Úplné zatmění je velice krátké, zřídka trvá víc než dvě minuty. Měsíc vypadá jako černá díra na nebi. Kolem něj se objeví záře – koróna, neskutečně horká atmosféra Slunce. Na obloze dokonce na chvíli vysvitnou planety a jasné hvězdy.

Pro naše předky symbolizovalo zatmění Slunce zkázu. Lidé byli pověrčiví a měli strach z válek nebo neúrody. Pokud Slunce překryl Měsíc, obávali se neštěstí.

Úplné zatmění, kdy Měsíc zakryje celé Slunce, nastane tma a ochladí se, může mít vliv na zvířata, hlavně na ptactvo. Ptáci zamíří do úkrytu, zvířata se plaší.

Slunce může nenávratně poškodit zrak!

Při pohledu do Slunce hrozí poškození centrální části sítnice, takzvané makuly. UV světlo totiž může vyvolat přechodný otok, který se projevuje zhoršenou kvalitou vidění při čtení a drobné práci. Otok se sice může za několik měsíců vstřebat a vidění se vrátí do normálu. Pokud ale došlo k trvalému poškození sítnicových vrstev, normální vidění na blízko se už neobnoví.

Doma vyrobené filtry ze skel okouřených nad plamenem svíčky jsou pro oči ještě nebezpečnější než pozorování Slunce bez nich. Mají velmi slabý UV filtr. Zornice se za nimi navíc rozšíří, takže se na sítnici dostane ještě víc škodlivého záření. Zrak neochrání ani rentgenový snímek, který mnozí používají.