Čeká nemocnici privatizace?
Ústí nad Labem - Až půjdou lidé za několik let na ošetření do ústecké Masarykovy nemocnice, budou je ošetřovat zaměstnanci společnosti patřící kraji, nebo nějaké soukromé firmě? Poslanec Jiří Paroubek tvrdí to druhé. Obviňuje kraj, že části Krajské zdravotní chce zprivatizovat či pronajmout. Kraj to popírá.
Podle Paroubka o připravované privatizaci nemocnic svědčí neschválení peněz pro Krajskou zdravotní radními v minulém týdnu.
„Už před řadou měsíců jsem upozorňoval na to, že sociální demokraté ve vedení kraje mají v hlavě privatizaci Krajské zdravotní již dlouho. Proto potřebovali odstranit z vedení Krajské zdravotní Petra Bendu,“ prohlásil Paroubek.
Mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková tvrdí, že rozhodnutí krajských radních nic podobného v žádném případě neznamená. „Ústecký kraj v žádném případě neuvažuje o privatizaci nemocnic,“ uvedla včera v reakci na tvrzení Paroubka.
Rada v působnosti valné hromady KZ podle Hanáčkové souhlasila s přípravou koncepce podnikatelské činnosti v rozsahu zajištění chodu společnosti vlastními silami a bez další finanční účasti jediného akcionáře.
„Koncepce by tedy neměla uvažovat o provozním finančním vstupu ze strany kraje. KZ by měla být samofinancovaná,“ uvedla.
Financovat nemocnice z rozpočtu kraje již v minulosti odmítla hejtmanka Jana Vaňhová. „Další veřejná podpora by znamenala porušení pravidel EU,“ uvedla.
Krajská zdravotní, pod kterou patří i Masarykova nemocnice, není v dobré finanční situaci. Zisky v minulých letech vykazovala hlavně díky účetním operacím.
Vážně jí hrozí, že v příštích měsících přijde o více než 400 milionů korun z evropských dotací na zdravotní přístroje. Ty údajně byly předražené a Brusel proto požaduje vrácení všech peněz.