Desítkovou řadu označení linek vystřídala čísla z první stovky. Přestože dopravce i město o změnách informovalo v předstihu, lidé na stanicích tápali. Nejhorší situace byla v centru na Benešově náměstí, kde se jednotlivé linky křižují.

V TOM ABY SE PRASE VYZNALO

„Jedete dolu Šanova?“ Ptala se řidiče starší žena s holí v ruce. „Ne, jedu do Prosetic, musíte si to přesně támhle najít,“ reagoval na dotaz řidič za volantem trolejbusu. Prstem přitom ukazoval na označník na zastávce.

„V tom aby se prase vyznalo,“ povzdechla si seniorka. „Kdybyste se v tom pořád nešťourali, tak je klid,“ dodala naštvaně.

Podobných situací bylo v ranní špičce několik. Tápala i mladá maminka s kočárkem, která trolejbusem po Teplicích jezdí pouze příležitostně. „Hledám, odkud mi jezdí dvojka. Ale teď koukám, že jezdí úplně jiná čísla, která neznám,“ říkala redaktorovi Deníku, který ji oslovili poté, co zmateně přejížděla po náměstí s kočárkem od stanice ke stanici.

„Dvojka už nejezdí, musíte hledat nejspíše stodvojku,“ snažila se poradit další žena. Pohledem do jízdních řádů na zastávce mladá maminka nakonec našla, co potřebovala. „O změnách jsem vůbec nevěděla,“ podotka.

Přečíslování linek v Teplicích je nutné. Načasováno bylo na začátek nového školního roku, kdy skončil prázdninový provoz. Za změnou ale nestojí dopravce Arriva City, nýbrž město Teplice v návaznosti na dopravu v celém Ústeckém kraji.

PŘIBYLA NÁVAZNOST NA VLAKY

„Cílem je, aby v celokrajském systému už nefigurovaly dvě linky, které mají stejné číselné označení,“ vysvětluje Ivana Müllerová z teplického magistrátu. V Teplicích tedy linky budou nově začínat číslem 100. Například v Chomutově po podobné transformaci mají linky od čísla 300. Prakticky každé okresní město tak má svoji nezaměnitelnou stovkovou řadu.

Změna kromě nových čísel linek přinesla také rozšíření MHD. Přibyla návaznost na první ranní a poslední noční vlaky. Obnovuje se provoz točny v Břízkách. MHD bude stavět u polikliniky a v Anglické ulici nad nemocnicí. Nové jsou zastávky u kostela svaté Alžběty, v šanovském parku a v Trnovanech u sídla Severočeských vodovodů a kanalizací.

Stávající ceny jízdného zůstaly zachovány. V souvislosti s přečíslováním linek musejí Tepličané počítat také s dočasným omezením provozu. Kvůli opravám bude do půlky října výluka v ulicích Opavská a Lounská, kde probíhají výkopové práce a ulicemi neprojedou trolejbusy. Zavedena je náhradní autobusová doprava.