„U zboží máme podezření, že se jedná o zboží porušující některá práva duševního vlastnictví,“ uvedl mluvčí Celního úřadu pro Ústecký kraj Jiří Nejedlý. Dodal, že hodnotu zajištěného zboží vyčíslenou v ceně originálních výrobků celníci stanovili na 15 840 korun. Zboží skončilo v jejich skladu.

Podobně skončila kontrola obchodního centra v Bílině. Prodejce tam nabízel sportovní obuv, reproduktory, prací prostředky, záchodové osvěžovače. „Nebyly to však originály, ale padělky značek Salomon, JBL, Rex a Bref,“ přiblížil Nejedlý. Celníci zajistili celkem 170 kusů padělků v hodnotě 221 260 korun. Také toto zboží bylo uskladněno ve skladu Celního úřadu pro Ústecký kraj.

Policie. Ilustrační foto.
U Kladrub se střetla tři osobní auta. Na místě zasahovali hasiči i záchranka

Nešlo o jediný „zářez“ celníků. Začátkem ledna se připomněli také na Hoře Sv. Šebestiána na Chomutovsku, kde k malé radosti prodejců odhalili, že nabízeli padělky značkového zboží. Šlo například o zapalovače, přívěšky, bundy, mikiny, spodní prádlo, kabelky, bezdrátová sluchátka a hodinky. Jednalo se především o ochranné známky Audi, BMW, Red Bull, Snipes, Calvin Klein, Jack Wolfskin, Michael Kors, iPhone a Rolex.

„Celníci provedli fotodokumentaci zboží a stánku. Celkem bylo zajištěno 194 padělků v hodnotě zhruba 350 tisíc korun,“ doplnil Nejedlý. Prodejce kromě zabavení zboží čeká tučná pokuta.

Martin Uhrik (vpravo) na snímku s uznávaným hudebníkem Romanem Dragounem
Martin Uhrik má rád poctivý bigbít, Kabátům vymyslel název

Podle dosavadních celorepublikových zkušeností připadá na Čínu největší podíl padělků a pirátského zboží přicházejícího do EU, včetně České republiky. Z Číny a Hongkongu pochází více než 80 % padělků, které zabaví celníci na území EU.