Venku bylo prázdninových třicet ve stínu, uvnitř o pár stupňů méně. Přesto se před výdejním pultem Teplického bistra tvořila v čase oběda dlouhá fronta lidí. Podnik nedaleko hasičské stanice v Trnovanech je totiž vyhlášený chutnou českou kuchyní, velkými porcemi a obstojnými cenami. Například meruňkové knedlíky s tvarohem se tu dají pořídit za 130 korun, další česká klasika o necelou dvacku dráž. „Poměr cena, kvalita a velikost porce tu vychází pořád dobře. Někdy mám problém všechno sníst,“ směje se urostlý padesátník, který si na tácu odnáší moravského vrabce se zelím a šesti velkými bramborovými knedlíky.

Kdyby byly podobné porce v klasické restauraci, musel by si strávník připlatit. Přesto se najde na Teplicku řada podniků, kde se cena oběda pohybuje mezi 130 až 150 korunami. Přímo v lázeňském městě je to například Restaurace Plavecká, Metropole Teplice (se zvýhodněnou cenou domácí limonády) nebo šanovská Nostalgie, kde je vás přijde menu polévka + hlavní chod na 135 či 155 korun podle výběru.

V Duchcově je zase vyhledávaná Restaurace U Kapitána, kde se daří držet cenu hlavního chodu na 130 korunách, v menu s polévkou pak na 155 korunách. „Je to ale hodně, hodně těžké,“ připomíná provozovatel „Kapitána“ Libor Vondrák. „Musím mít co nejmíň personálu. Co jde, to si dělám sám, v práci jsem prakticky pořád. Je to prostě obětování se pro svůj podnik,“ dodává Vondrák.

Ale zdá se, že jeho nasazení nese výsledky. „Poctivá česká kuchyně jako od babičky dělaná s láskou a za dobrý peníz. Tady se vám sběhnou chuťové pohárky i vzpomínky na mládí,“ hodnotí jídlo v duchcovské restauraci pravidelná návštěvnice Laurie Solarová. Jak ale podotýká Libor Vondrák, strávníků pomalu ubývá. Je podle něj vidět, že lidé mají hlouběji do kapsy. „Za poslední dva roky jsme museli zdražit jídla o 25 korun, což se na návštěvnosti projevilo. Další zdražení bychom ale asi nepřežili, už teď je to na hraně,“ doplňuje.

Duchcovský restauratér tak potvrzuje fakt, že na cenotvorbě jídel se výrazně podepisuje počet personálu daného podniku. Určitou výhodu tak mají ti, kdo spolupracují s teplickou hotelovkou. „Naši učni pracují například v Bistru U Mastné huby v Trnovanech, Metropoli Teplice, restauraci Věžičky, U Václava nebo Na Střelnici v Krupce, U Ondřeje v Oseku a na mnoha dalších místech,“ přibližuje vedoucí učitelka odborného vyučování teplické hotelovky Lenka Hlávková.Přímo v prostorách školy je Tepličanům k dispozici také jídelna U Kantora. Přestože i tady pracují zdejší učni, v provozu pro veřejnost byla po celé prázdniny. Za oběd s polévkou zde lidé zaplatí 110 korun, za minutku 132 korun. „Naposledy jsme museli zdražit v lednu kvůli rostoucím cenám potravin a růstu energií, další zdražování ale zatím neplánujme. Jsme základem školní jídelna a někdy slýcháme hlasy, ze vaříme za bezkonkurenční ceny, protože jsme placeni státem. Tohle ale není úplně pravda, protože jsme zároveň podnikající subjekt, který si na sebe musí vydělat,“ upozorňuje Lenka Hlávková.

„Chtěla bych také zdůraznit, že jídlo připravujeme z levných, ale kvalitních základních surovin a nepoužíváme aditiva. Bramborové knedlíky jsou zkrátka z brambor a nikoli z prášku,“ doplňuje pedagožka.Také U Kantora nabízejí českou klasiku. Předposlední srpnový týden si zde mohli lidé pochutnat na segedínském guláši, špekových knedlících, kuřecím plátku na žampionech nebo lívancích se zavařeninou.

Možná vám uniklo: Oprava nádraží v Bílině 

Nádraží v Bílině se opravuje. | Video: Deník/Martin Vokurka