V řadových domcích v Riegerově ulici mají jasno. „Je to strašné, hrozně nám to vadí,“ říká jedna z trnovanských starousedlic k plánu přestěhovat do dosloužilé trafostanice přes silnici denní centrum pro lidi bez domova z Denisovy ulice v Řetenicích. „Už teď tady v noci máme prostitutky a pasáky, provozují tu ty věci, prezervativy se tu válí, kálí se tu,“ vypočítává starší paní, která si nepřála uvést své jméno, ale redakce ho zná.

Paní i s dcerou se bojí toho, že jednoho dne budou na chodníku muset překračovat bezdomovce, válející se tu opilé. Že jejich obava nemusí být přehnaná, tomu napovídá také svědectví mladší ženy z Řetenic.

„Bydlím tam dlouho, to zařízení je tam jen pár let. A taková kumulace bezdomovců v okolí nikdy nebyla. Pohybují se i v okolí sportovní haly, kam chodí děti,“ tvrdí Sára Rohrbachová, která pracuje jako servírka v kavárně v zavedeném rozlehlém zahradnictví na dohled od trafostanice. Tady je také jedno z podpisových míst čerstvé petice proti zamýšlenému centru pro bezdomovce. Ti by tu měli například mít možnost se umýt, dostat jednoduché jídlo a říct si o radu.

Šéfovi zahradnictví vadí, že tak zásadní záměr nikdo z vedení města předem nekonzultoval ani s místními starousedlíky, ani s podnikateli. Kromě vilek a maloobchodu je přitom v blízkosti trafostanice i škola. „Trnovany jsou hodně komplikovaná část Teplic,“ popisuje Stanislav Dvořák ml. s tím, že se tu soustředí prostituce, drogy a násilí. „Do lokality, která má dost svých problémů, chtějí nastěhovat ještě bezdomovce,“ vadí majiteli zahradnictví, který jedním dechem dodává, že chápe pozitivní snahu o řešení komplikované situace lidí bez domova.

Stanislav Dvořák ml. z trnovanského zahradnictví nesouhlasí se vznikem zařízení pro bezdomovce v Trnovanech.Stanislav Dvořák ml. z trnovanského zahradnictví nesouhlasí se vznikem zařízení pro bezdomovce v Trnovanech.Zdroj: Deník/Jaroslav Balvín

Ale už ne to, že pro ni magistrát nejspíš bez analýzy vybral trafostanici za rohem. „V jiných částech Teplic jsou desítky bezdomovců, tady v Trnovanech jich moc není. Ale prostě se tu uvolnil barák a šlo by na to získat dotaci,“ zlobí Dvořáka, který se podobně jako další starousedlíci obává, že se v okolí budou lidé bez domova koncentrovat i mimo otvírací dobu centra.

Dvořák a další Trnovanští jsou členy výboru čerstvé petice proti zřízení centra, která má za pár dní ze zahradnictví, dalších petičních míst a z volného oběhu formulářů přes 2 tisíce podpisů.

Cíl petentů byl přitom jen tisíc podpisů. Podle Dvořáka si lidé z výboru uvědomují, že petice není pro zastupitele závazná, ale od politiků by bylo arogantní ignorovat takovou sílu nesouhlasu.

Bezdomovci v Teplicích, v lokalitě na Bramši, ilustrační foto
V zimě je o teplo v bezdomoveckém centru v Teplicích přes noc velký zájem

Jaké kroky chce výbor podniknout, například jestli a kdy vystoupí s peticí na zastupitelstvu, Dvořák z taktických důvodů neprozrazuje. Deadline pro podání dotace je podle informací Deníku v průběhu srpna. Pokud by politici vyslyšeli „hlas lidu“, nejspíš by museli revokovat usnesení zastupitelstva z února, kdy schválili podání žádosti o dotaci.

Primátor: Obavy rozptýlí reálný provoz centra

Podle primátora Jiřího Štábla jsou obavy starousedlíků do jisté míry předsudečné. Argumentuje pozitivními příklady z jiných měst, kde prý podobná centra bez větších problémů také fungují v sousedství podnikatelské i obytné zóny. Přitom tam třeba byly podobné obavy i petice, které ale potom rozptýlil reálný provoz. „Obavy vnímáme a podrobně popíšeme, jak to bude fungovat,“ slibuje primátor, který má do této chvíle za dostatečné, že magistrát projekt dopředu konzultoval s odbornou veřejností.

Ředitelka organizace Květina, která danou sociální službu poskytuje v současnosti v Řetenicích, rozporuje, že by v okolí stoupl počet bezdomovců. „Nezaznamenávám tam naše klienty mimo otvírací dobu. Nemělo by to ani smysl, když jim v tu chvíli nemáme co nabídnout,“ říká Barbora Bočková s tím, že lidé bez domova nebo v bytové nouzi, kterých je podle odhadu organizace v Teplicích kolem 100-150, jsou nyní po celém městě a klíčové je pro ně zdržovat se u provizorního přístřeší.

Petiční výbor představuje své postoje i na Facebooku:

Petice proti vzniku denního centra pro bezdomovce v Trnovanech má název „Chceme v Trnovanech žít a pracovat! Nesouhlasíme se zřízením nízkoprahového centra sociálních služeb pro bezdomovce v Riegrově ulici v Teplicích“, lidé ji podepisují na formulářích v oběhu mezi sebou a na několika petičních místech v Trnovanech i na internetu