Stávající centrum, kde bezdomovcům během dne poskytují stravu, hygienu a rady, je v obytném domě v Denisově ulici, provozuje ho organizace Květina. „Je prostorově nevyhovující, je tam nedostatečná kapacita,“ vysvětlil potřebu jeho přemístění a rozšíření primátor Jiří Štábl (ANO).

Kromě tohoto „nízkoprahu“ na místě bývalé trafostanice mají být další dvě služby: odborné sociální poradenství a sociálně aktivizační služba pro rodiny s dětmi. Vypjatou debatu moderoval opoziční zastupitel Jakub Mráček (Volba pro Teplice). Projekt centra před naštvanými lidmi z lokality hájil s primátorem, se zástupci sociálních služeb ve městě i s vedoucími úředníky. Byli zjevně v menšině, jak o tom svědčí i videosestřih Deníku z diskuze.

Odpůrci záměru před debatou rozdávali vlaječky s heslem „V Trnovanech žít a pracovat“. Těmi pak poslouchající mávali na znamení nesouhlasu při vystoupeních politiků, úředníků a sociálních pracovníků, kteří projekt obhajovali. Lidé například nechápali, proč v bývalé trafostanici nemůže být třeba místo pro setkávání pro seniory.

Politici a úředníci se snažili přesvědčit lidi z Trnovan o smysluplnosti plánovaného denního centra pro bezdomovce v Riegerově uliciPolitici a úředníci se snažili přesvědčit lidi z Trnovan o smysluplnosti plánovaného denního centra pro bezdomovce v Riegerově uliciZdroj: Deník/Jaroslav Balvín

Podle Ivy Tiché, vedoucí sociálního odboru města, ale stačí komunitní centrum Kanape v Lipové ulici. Lidé vyjádřili znechucení, že se podle nich do Teplic stahují bezdomovci z celého Ústeckého kraje. Podle mnohých názorů to souvisí s jedinou záchytkou v kraji.

Chceme službu, která jim bude pomáhat

„Nechceme sem dostat bezdomovce, ale službu, která jim bude pomáhat a bude celou tu situaci zlepšovat,“ reagoval Štábl. Podle dalších názorů, které na diskuzi zazněly, jsou bezdomovci často především v Řetenicích u Perly. „Vezměte si je na radnici,“ zaznělo z davu s tím, že vylučování bezdomovců z centra do okrajů není koncepční.

Stanislav Dvořák ml. z trnovanského zahradnictví nesouhlasí se vznikem zařízení pro bezdomovce v Trnovanech.
Bezdomovecké centrum v bývalé trafostanici? Řada Trnovanských s tím nesouhlasí

Lidé dál kritizovali, že zamýšlené dvě cílové skupiny, tedy bezdomovci a rodiny s dětmi, nejdou dohromady. Podle primátora se ale už řeší separátní vchod s majiteli sousedního pozemku. Dotazy mířily k zajištění bezpečnosti, pokud tu centrum nakonec skutečně bude. Lidé se dočkali odpovědi, že tu bude bezpečnostní kamera.

Politici a úředníci se snažili přesvědčit lidi z Trnovan o smysluplnosti plánovaného denního centra pro bezdomovce v Riegerově uliciPolitici a úředníci se snažili přesvědčit lidi z Trnovan o smysluplnosti plánovaného denního centra pro bezdomovce v Riegerově uliciZdroj: Deník/Jaroslav Balvín

Trnovanští, kteří sepsali proti záměru petici, už před setkáním předali zástupcům magistrátu archy, na nichž je podle nich 4 248 podpisů. „Petici a podpisy jednoznačně projdeme,“ ujistil lidi primátor s tím, že archy předají dál na zastupitelstvo, kde pravděpodobně také bude další prostor k debatě o sporném záměru. Podání žádosti o dotaci radní s úředníky plánují k 30. srpnu. Bez jejího získání nejspíš centrum nevznikne.