Vidět zde můžete 3D film o historickém vývoji Země a tudíž i výrobě elektřiny, zajímavé je on-line měření fotosyntézy živého stromu. Bez povšimnutí by neměly zůstat technologie nového uhelného elektrárenského bloku.

Je tomu už 10 let, co ČEZ zpřístupnil v ledvické elektrárně jediné informační centrum klasické energetiky v České republice. Za tu dobu ho navštívilo téměř 36 tisíc návštěvníků. A přicházejí další. „Slavíme premiérové kulaté výročí. Proto se prvních 150 listopadových návštěvníků, kteří k nám zavítají, může těšit na malý dárek. Na listopadovou exkurzi už je objednáno také několik školních skupiny i rodin s dětmi,“ řekl k zájmu o vzdělávací areál Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy.

Centrum vzniklo v rámci modernizace elektrárny v roce 2009 a to ve třech podlažích – jednom podzemním a dvou nadzemních. „Jsme rádi, že si za dobu jeho provozu do něj našly cestu tisíce vyznavačů industriální turistiky, školní exkurze z toho nevyjímaje, a to jak z Česka, tak i ze zahraničí,“ poznamenal ředitel Elektrárny Ledvice Jiří Šinágl. Stalo se také cílem pro řadu specialistů na životní prostředí.

Zavítali sem například zahraniční stážisté z drážďanské univerzity, z Koreje, Jordánska, Paraguaye, Kyrgyzstánu a dalších zemí. V rámci svého studijního programu přijížděli opakovaně. „Je pochopitelné, že je mezi industriálními turisty či odborníky přes energetiku a strojírenství ze zahraničí o infocentrum zájem. Se vším se zde mohou díky virtuální realitě blíže seznámit a navíc se mohou na elektrárnu podívat i z výšky. Pokud se navíc jedná o návštěvu odborníků, věnujeme jim i profesní pozornost, neboť žádné výměně zkušeností a případně i zajímavým nabídkám se nevyhýbáme,“ uvedl k chodu centra ředitel elektrárny.

K těm, kdo se v centru během jeho desetiletého fungování byli podívat, patří také rodina Ramešů z Teplic. „Syna zajímá fyzika a vše, co souvisí s přírodou. V centru byl nadšený. Chodí do školy, takže se mu prohlídka bude určitě hodit. Máme ještě v plánu návštěvu rozhledny, která dříve nebyla otevřená,“ zmínila maminka Alena.

Lidi láká výhled

Právě zpřístupnění rozhledny na nejvyšší industriální budově v České republice znamenalo loni veliký zlom v návštěvnosti. Zatímco od listopadu 2009 do konce roku 2017 zavítalo do infocentra v průměru zhruba 2500 osob ročně, jen od 20. dubna 2018, kdy byla rozhledna zpřístupněna, do konce téhož roku to už bylo 6623 zájemců o pohled z výšky 140 metrů. Tak vysoko se totiž nachází pro návštěvníky přístupný dobře zabezpečený venkovní ochoz. Včetně prosklené vyhlídky pak má rozhledna 144 metrů.