O to se zajímal při návštěvě tradičního producenta vajec v Libotenicích krajský zastupitel Hassan Mezian (ČSSD).

V posledních měsících se ceny vajec zvýšily díky nové směrnici Evropské unie zakazující chov slepic v menších klecích. Podle ředitele společnosti LIDRU Františka Nováka je hlavním důvodem vysoké ceny nedostatek vajec na trhu. „Nezpůsobili ji farmáři, ale to, že supermarkety nemohou v současné době dovážet vejce ze zahraničí, takže jich vznikl na trhu nedostatek, na který reagovali obchodníci a překupníci.“

„Paradoxní je, že například v Polsku je vyšší výrobní cena než u nás a přesto polští farmáři sem vejce dováží za ceny pod výrobními náklady. Ovšem bez certifikace o kvalitě. Nelze však konkurovat dumpingovým cenám,“ uvedl Novák. Zároveň kritizoval zemědělskou politiku státu. Poukázal hlavně na fakt, že zejména ve starých členských zemích EU je zájem na tom, aby se v obchodní síti prodávaly tuzemské potraviny a rostlinná i živočišná výroba fungovala.
„My nemáme ambice vyvážet. Domnívám se, že v každé zemi by se mělo spotřebovat to, co se tam urodí. Veškeré vývozy jsou zbytečné, nákladné a neekologické,“ upozornil Novák.

Ředitel podniku probíral s Mezianem i kvalitu zemědělských produktů v Česku ve srovnání se zahraničím. Zastupitel se zajímal o používání antibiotik při chovu slepic, což je v zahraničí poměrně časté. V českých podmínkách a při přísných českých normách se však antibiotika či další chemické látky do masa či vajec dostat nemohou.  Mezian se také informoval o možnosti podpory a propagace nákupu českých potravin.

Přesto je pro LIDRU letošní rok ekonomicky dobrým. Po loňském roce, kdy byly výkupní ceny nejhorší za posledních sedmnáct let, může díky letošním cenám pokračovat v rekonstrukcích technologií a do konce letošního roku práce dokončit.