„Sídliště s ulicemi Dukelských hrdinů a Čapkova patří u nás ve městě dlouhodobě k nejhorším. Na špatné pověsti se podílí místní složení obyvatelstva,“ uvedl starosta Krupky Zdeněk Matouš. Klasický třípokojový byt s rozlohou 70 metrů čtverečních tu realitní kanceláře nabízejí za 200 tisíc korun. Přitom v jiné části města, třeba v Komenského ulici nebo v panelovém domě v Šeříkové ulici, se byt stejných rozměrů prodává za čtyřnásobek.

Podobný rozdíl lze vypozorovat v Teplicích. V Trnovanech v ulici Antala Staška jsou byty mnohem levnější než na nedalekém sídlišti Šanov II. Levné byty, i když už ne tolik jako před lety, realitní kanceláře nabízejí také v teplické lokalitě Prosetice. Marián Poláček tu před 5 lety prodal dvoupokojový byt za 300 tisíc. Dnes by v této části města dostal minimálně o třetinu více. „Jezdím tam za kamarády. Už to ale není tak hrozné sídliště, jaké bylo před lety. Osazenstvo se hodně změnilo k lepšímu,“ zmínil.

V Duchcově se lidem kvůli stávajícímu osazenstvu nechce příliš stěhovat do jižní části města. V Bílině k problémové lokalitě patří například Teplické předměstí. Radnice tu dokonce chtěla soukromé byty vykoupit do svého vlastnictví, aby mohla složení obyvatel ovlivnit. Z toho ale sešlo.

„Bylo to za předešlého vedení radnice. S vlastníky domů v dané lokalitě jsme i nadále v kontaktu. Řešíme, co bude dál, hledáme nějaké dostupné možnosti. Naším cílem je tuto lokalitu města zlepšit,“ sdělila místostarostka Bíliny Marcela Dvořáková. Ceny bytů tu jsou podle ní dlouhodobě nízké, což v minulosti umožňovalo především spekulativní prodeje a sestěhování nepřizpůsobivých nájemníků.

Genius loci má vliv na cenu

To, že genius loci má velký vliv na cenu nemovitostí ve městech, potvrzuje manažer z realitní společnosti Re/Max Alfa Petr Podlešák. „Atmosféra místa hodně rozhoduje. Pokud je v okolí vašeho bytu či domu udržovaný park, cena nemovitosti jde nahoru. Rádi se procházíte po ulici, protože kolem vašeho domu je hezká okolní zástavba a vy se tam cítíte dobře? I to se projeví na vyšší ceně. Genius loci prodeji významně pomáhá,“ uvedl na toto téma ve svém článku ohledně prodejnosti bytů na stránkách realitní společnosti. „Můžete mít kompletně zrekonstruovaný byt v hezkém domě, ale pokud máte v okolí bydliště problémové sousedy, máte problém,“ dokreslil situaci odborník přes trh nemovitostí.

Realitní agenti očekávají další nárůst poptávky na podzim. Rostoucímu trendu napomáhá také fakt, že zájemci o nové adresy teď seženou peníze na byt poměrně levně. Jako už dlouho ne. Podle informací z Fincentrum Hypoindexu byla v červnu průměrná úroková sazba hypotéky 2,21 procenta, tedy nejméně od roku 2017. Banky využívají toho, že Česká národní banka od května snížila základní úrokovou sazbu na 0,25 procenta. Od července navíc zrušila limit poměru měsíční splátky dluhu k čistému příjmu, čímž rozšířila okruh lidí, kteří na hypotéky dosáhnou.