Technici vyměnili hydraulické čerpadlo a pokles tlaku v hydraulickém systému, který minulou sobotu lanovku zastavil, se podle mluvčího Dopravního podniku města Ústí nad Labem Milana Knotka při kontrolních jízdách neprojevil.


Poruchu lanovky zjistili pracovníci dopravního podniku minulou sobotu odpoledne.

"Napínací systém tažného lana je za standardních podmínek regulován v rozmezí 92 až 108 procent napínací síly," popsal poruchu mluvčí. V sobotu se ale uvedená síla pohybovala kolem 90 procent a technici ji nedokázali dotlakovat. Bezpečnostní systém lanové dráhy proto nedovolil její další provoz.

Cestující, kteří před sobotní odstávkou kolem 15:30 na Větruši přijeli, museli zpět do města přistavenými autobusy. Po konzultacích s techniky švýcarského dodavatele lanovky se zjistilo, že problém je právě v hydraulickém čerpadle. Lanovka, spuštěná loni 7. prosince, je stále ve zkušebním provozu.

Lanovka je nejdelší lanovkou bez podpěrných sloupů v Česku, měří 330 metrů. Stála zhruba 80 milionů korun, z nichž většinu zaplatila Evropská unie.

Dvě kyvadlově jezdící kabiny pro 15 osob vzdálenost překonají za dvě minuty. Lano, na kterém obě kabiny visí, měří 760 metrů a má průměr 3,6 centimetru.

Lanovka překonává padesátimetrové převýšení, jízda trvá asi dvě minuty. V provozu je každý den od 08:00 do 22:00 každých 15 minut, jednosměrná jízdenka přijde na 15 korun. (čtk)