Jedná se o druhý nejvyšší výsledek za posledních 10 let.  Statistici upozornili také na to, že Češi mnohem více utráceli a málo šetřili. 

Statistici také vylepšili odhad HDP za čtvrté čtvrtletí. Ten vzrostl meziročně o 5,5 procenta. Svůj dřívější odhad tak ČSÚ vylepšil o 0,3 procentního bodu.

„Příjmy domácností se vloni zvýšily o 3,9 procent a jejich výdaje rostly ještě rychleji, což může souviset i s pozitivním očekáváním. Průběh roku byl z hlediska růstu příjmů i výdajů velmi dynamický. V důsledku toho byla vloni míra úspor na jedné z nejnižších hodnot v dosavadní historii měření,“ uvedl Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ.

Nově zveřejněné sektorové účty podle ekonomů odhalují velmi stabilní příjmovou situaci podniků i domácností. Ukazuje se, že se podniky díky svým vyšším výkonům vyhnuly negativním dopadům mzdových tlaků do své ziskovosti. Ziskovost podniků se proti předchozím rokům snížila jen mírně a v průběhu roku 2017 již neměla tendenci dále klesat.

Zůstává tak jen nepatrně pod svým historickým průměrem. Domácnosti zareagovaly na zvýšené příjmy z předchozích kvartálů akcelerací růstu své spotřeby. To je zjevně výsledek příznivého spotřebního sentimentu v situaci nízké inflace a vysoké poptávky po pracovní síle. Míra úspor domácností klesla, což je v popsané situaci obvyklé.

Podle statistiků však již ekonomika pravděpodobně dosáhla svého vrcholu a nejnovější data, které se nyní objevují, hodnotí převážně jako rozporuplné.

"Na jednu stranu vytváří rychlý růst HDP z konce loňského roku předpoklad pro zvýšení letošních prognóz. Na druhou stranu staví stále zjevnější známky cyklického zpomalení podnikovou sféru do obtížnější situace. Ziskovost podniků pravděpodobně loňský výsledek nezopakuje, uvedl Petr Sobíšek, hlavní ekonom UniCredit Bank.