Jako z Popelčina oříšku. Tak vypadají šaty, které vznikají pod rukama šikovných studentek a dohledem jejich učitelek na Střední škole obchodu a služeb v Teplicích. Šaty to rozhodně nejsou obyčejné – už jen tím, proč spatřily světlo světa a jaká je čeká budoucnost…

Výpravný model večerních šatů

Teplická škola se totiž zapojila do soutěže v rámci celonárodního projektu na podporu řemeslné tvorby nazvaného „Čtrnáct klenotů v srdci Evropy“. Každý krajský tým složený z žáků a pedagogů má za úkol vytvořit jediný výpravný model večerních šatů charakterizující kraj, který reprezentuje.

Projekt, jehož autorkou je módní návrhářka Jana Berg, je jasným vyústěním její snahy navrátit Čechám věhlas „zlatých českých ručiček“, které byly historicky jednou z nejcennějších devíz prvorepublikových začátků české státnosti.

„Model je ve stylu francouzské Haute couture, který nemá zásadní stylové ani materiálové a technologické omezení. Námětem a inspirací soutěžního modelu je charakter kraje, který zosobňuje se zřetelem na jeho historii, přírodní krásy, geografickou charakteristiku, heraldiku a podobně. Účelem je představit na vypracování modelu různorodost použitých materiálů, rukodělné zpracování, kooperaci jednotlivých řemesel na jednom jediném výrobku a také kreativitu mladých lidí,“ vysvětlila záměr Michaela Vaňková ze společnosti P. G. Management, která „Čtrnáct klenotů uprostřed Evropy“ mediálně zastupuje.

Hodně práce, ale dobrá zkušenost

Na Střední škole obchodu a služeb v Teplicích se věnuje projektu pod vedením učitelky Gabriely Grünnwaldové a učitelky odborného výcviku Aleny Horákové 9 děvčat a jeden chlapec. „Příští středu šaty musíme předat do Prahy, takže právě finišujeme. Výtvarné návrhy začaly vznikat 29. ledna, samotné šaty připravujeme tři týdny. Studenti šijí denně, je to hodně práce. Ale určitě pro ně dobrá zkušenost,“ míní Gabriela Grünnwaldová. Jak se sháněl materiál? „Látku dovezla Jana Berg z Vídně, galanterii – korálky, kameny na výšivku, tyl na spodničku jsme si obstarali sami.“

Původní návrh šatů předpokládal barvy Ústeckého kraje – modrou a zelenou. Nakonec zvítězila hnědá, reprezentující tradici a současnost povrchové těžby uhlí. Některé symboly kraje se však na šatech objeví, například pluh Přemysla Oráče na pásku, na sukni jsou pruhy znázorňující stříbrné a měděné žíly, na vrchní sukni odhalíte i těžební věž, ústeckou Setuzu či chladící věže a komíny elektrárny Počerady… Snad to vyjde i s napodobeninami českých granátů.

Zároveň vzniká dokumentární film

V těchto dnech objíždí kraje filmový štáb, který sbírá materiál pro dokument se stejným názvem, jakou má soutěž. A ve středu natáčel v Teplicích. Film zachytí přípravu celého projektu, od prvních nápadů, návrhů na papíře, přes řemeslnou realizaci až po samotnou prezentaci na veřejnosti a bude sloužit jako promomateriál České republiky. Poprvé se představí na podzim 2010 v rámci filmového festivalu TOURFILM jako nesoutěžní snímek.Premiérově bude představena celá kolekce 14 modelů v přímém televizním přenosu České Miss 20. března na televizi Nova.Poté bude následovat 14 prezentací kolekce v jednotlivých krajích, soutěž na webu ministerstva pro místní rozvoj o nejatraktivnější model „Čtrnácti klenotů v srdci Evropy“, prezentace ve vybraných městech Evropy za podpory Českých center a agentury Czechtourism s cílem prezentovat Česko a jeho kraje ve světě.

Celý projekt bude korunován putovní výstavou po krajských městech České republiky, kde si bude moci prohlédnout modely široká veřejnost.

Mohou se u Jany Berg dál učit

Studenti zapojení do projektu získají možnost dalšího rozvoje pod odborným vedením módní návrhářky Jany Berg a jejího týmu. „Učňovské obory se pomalu zavírají především pro nezájem veřejnosti a přichází chvíle, kdy pokud ti, kteří ještě něco umí, nepředají své zkušenosti mladým, nebude mít kdo vyrobit to, co se zrodí v hlavách kreativců. Jejich nápady zůstanou pouze na obrázcích a nezůstane nám nic než vzít zavděk unifikovaným produktům masové výroby. Je třeba vrátit naší společnosti úctu vůči těm, co pracují rukama a řemeslníkům hrdost, že jimi jsou,“ řekla Jana Berg.