Udržet provoz v duchcovském závodě akciové společnosti Český porcelán nebylo v minulých několika letech jednoduché, ale dochází ke zlomu zákazníci se navracejí k českým výrobkům, začínají opět obdivovat tradiční řemeslnou práci a projevovat o ni zájem.

Tento moment se nesmí propásnout to bylo jasné vedení porcelánky, kde chtěli nejenom odliv zákazníků zastavit, ale naopak získat nové. Donedávna vypalovali výrobky v pecích o objemu čtyř kubíků, což ale přidělávalo problémy právě při uspokojování požadavků zákazníků. Aby se spustila pec a začalo se s vypalováním, musí být plná výrobků. Jenže ono naplnit takovýto prostor není v případě porcelánových figur tak jednoduché. Pokud chtěl zákazník zboží v co nejkratším čase, nedalo se mu vždy vyhovět.

Stávalo se, že se neúměrně dlouho na dokončení čekalo. Dvanáct i více týdnů. Právě tato skutečnost mnohé zákazníky zejména z ciziny odradila.

Nezbytná investice

V porcelánce se proto rozhodli investovat do menší a daleko modernější plynové pece. Má objem 2,8 metrů krychlových a v jejím rodném listě je zapsaný ryze český výrobce, společnost Fornax z Karlových Varů. Vývojáři ve Fornaxu sestavili svou vůbec první pec na výpal figurálního porcelánu, který má svá specifika, jež právě mnohé z výrobců, co pece konstruují a stavějí, odrazují.

Karlovarští mají zájem o další vývoj a proto také s odborníky ze závodu ROYAL DUX úzce a intenzivně spolupracují i nadále.

V pondělí 5. ledna skončily zkoušky a pec se teď dostává do ostrého provozu. Kdo kdy viděl původní pece v porcelánce, ten by asi hodně žasl. Je počítačově řízená, dojde-li třeba k nějaké závadě, vyšle signál „esemeskou" obsluze už spolu s určením základní vady. Z jakékoli dálky pak může obsluhující pracovník vstoupit do programu a upravit potřebné.

Úpravy prostor ještě neskončily

Nová pec má jednodušší obsluhu, nižší spotřebu energií, důraz se klade na ergonomii pracoviště. Došlo kvůli její instalaci k výrazným úpravám prostor. „Tahle investice za pět milionů korun se nám rozhodně vyplatí," konstatuje ředitel duchcovského závodu Radislav Feix.

Současně poukazuje na další chystané úpravy prostor manufaktury, kde třicítka zaměstnanců vytváří porcelánové figury, jež mají své příznivce a sběratele v mnoha zemích už dlouhou řadu desítek let a k nimž, jak jsou v Duchcově přesvědčeni, noví jistě přibudou.(lmax)