Dohodu o přeshraniční spolupráci zdravotnických záchranných služeb s platnosti od Nového roku podepsali hejtmani Ústeckého, Libereckého a Karlovarského se saským ministrem vnitra. Kvůli rozdílnému systému úhrad německými pojišťovnami přitom hrozilo, že dohoda začne platit o několik měsíců později.
Novinka pomůže hlavně obyvatelům a turistům v Krušných horách a Šluknovském výběžku. Sanitky ze zahraničí však budou záchranáři přivolávat jen tehdy, když k pacientovi nebudou moci vyjet sami.
„Nikdo si nemyslí, že se bude jednat o stovky případů za rok, ale shodli jsme se, že i kdyby se podařilo zachránit jediný lidský život, tak ta dohoda má smysl," zdůraznil hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček. Smlouva je podle něj výsledkem téměř desetiletého úsilí a dvouletého intenzivnějšího jednání.
Hejtman Karlovarského kraje Martin Havel upozornil, že spolupráce výrazně usnadní zajištění přednemocniční neodkladné péče po obou stranách hranice.
„V příhraničí se v poslední době rychle rozvíjí cestovní ruch spojený se stoupající oblibou skiareálů. Zvyšuje se počet lyžařů, snowboardistů, horských turistů na české i německé straně, a to s sebou přináší větší četnost výjezdů zdravotnických záchranářů," připomněl Havel. „Jde o poslední nutný krok k zajištění bezpečnosti lidí na obou stranách hranice," doplnil.
Spolupráce bude probíhat po celé délce česko-saské hranice, která měří 454 kilometrů. Sanitky budou moci zajíždět až do vzdálenosti 5 kilometrů po obou jejích stranách. Novinka bude využívaná hlavně při mimořádných událostech, jako jsou velké dopravní nehody.
Záchranáři se od ledna připojí k hasičům a policistům, kteří už podobné smlouvy o spolupráci s německými kolegy uzavřeli dříve.