Zákaz vstupu do vybraných lokalit vyhlašuje park každoročně. Netýká se většinou značených turistických tras. Letos platilo omezení ve 24 lokalitách. „Také díky omezení návštěvnosti v okolí hnízd zaznamenal národní park přírůstky v podobě dvanácti mláďat sokola stěhovavého a nejméně sedmi mláďat čápů černých. Na území národního parku byla zaznamenána také tři obsazená teritoria výra velkého," řekl Salov.

Následky rušení hnízdících ptáků mohou být podle správců parku hlavně pro jejich mláďata fatální. Například loni na jaře skupina neukázněných horolezců přerušila hnízdění sokolů. „Lidská pomoc v podobě dočasného zklidnění malých oblastí je pro ně doslova životně důležitá. Velice nás těší, že návštěvníci omezení vstupu do hnízdních lokalit převážně respektují," doplnil ředitel parku Pavel Benda.

Národní park České Švýcarsko je jedním ze čtyř národních parků v Česku. Vyhlášen byl v roce 2000. Dlouhodobě je nejpopulárnější turistickou destinací v Ústeckém kraji.

-------------------------

JAK DO PARKU

Národní park České Švýcarsko je nejcennější přírodní lokalitou našeho regionu. Kdo nemá auto, může se tam dostat z Mostecka kombinací vlaku a autobusu přes Děčín, Hřensko a Jetřichovice. Skupiny mohou pro cestu využít zvýhodněné jízdenky (například za 550 Kč jednodenní síťová Labe Elbe pro dva až pět cestujících bez ohledu na věk, na kterou lze jet i do saských Drážďan).