Tvrdí to ve své výroční zprávě odborníci z Národní protidrogové centrály.

V Ústecké kraji policie loni odhalila podle statistiky Národní protidrogové centrály 16 pěstíren, což je nejvíce z celých Čech, a sklidila 10 089 rostlinek konopí. V celé republice policie „zavřela“ 84 pěstíren, ve kterých bylo 33 427 rostlin.

Hierarchie pěstitelů

Velkopěstírny konopí mají v Čechách pod palcem z 80 procent Vietnamci. Jedná se především o cizince, kteří se donedávna živili jinou trestnou činností, třeba načerno vyráběli cigarety nebo padělávali kolky.
Pěstitelé mají mezi sebou specifickou hierarchii. Na dolním příčce stojí „zahradníci,“ jejichž úkolem je starat se o rostliny. Jsou to většinou Vietnamci, kteří jsou v Čechách načerno. Někdy jsou dokonce trestně stíhaní a na útěku před zákonem.

Tito dělníci neumějí česky a přímo v pěstírně, většinou ve špatným podmínkách, i žijí. „Jejich úkolem je starat se o chod pěstírny (zalévání, hnojení, svícení). Mimo jiné hlídají i samotnou pěstírnu před krádežemi.“ Stojí ve zprávě Národní protidrogové centrály.
„Zahradníky“ navštěvují v místě jiní Vietnamci, kteří dovážejí do pěstírny sazenice rostlin, hnojivo a jídlo pro hlídače.
Další lidé si přijíždějí pro sklizeň, kterou prodávají. close zoom_in

Úplně jiní cizinci celý proces financují a řídí. Je obvyklé, že se tito lidé navzájem vůbec neznají.
„Z pohledu je pak při odhalení pěstírny velmi složité tuto komplikovanou hierarchii účinně zadokumentovat a jednotlivé pachatele trestně stíhat.“ Poukazují na problémy při rozkrývání této trestné činnosti odborníci.

Obrovské zisky

Zisky z pěstování marihuany jsou obrovské. V tuzemsku se jedno kilo usušeného konopí prodává až za 60 tisíc korun.
V zahraniční až za 4 tisíce eur.
Náklady nutné pro vybudování pěstírny jsou v porovnání s výdělkem nízké, v podstatě jsou pokryty z první sklizně.

Do Holandska pro českou „trávu“

Rostliny vypěstované ve speciálně vybavených pěstírnách mohou mít v sobě až 20 procent účinné omamné látky THC. Kvalitní marihuana se z Čech vyváží hlavně do Německa, Holandska a Anglie.

Někdy tak dochází k paradoxu, že Čech si jede kvalitní konopí ke kouření koupit do Holandska, kde mu prodají „zboží“ vypěstované v Čechách.
Národní protidrogová centrála má poznatky též o tom, že se na distribuci konopí podílejí též Rusové, kteří organizují dovoz z České republiky do své země.

Letošní čísla

Za první čtvrtletí letošního roku evidují policisté v Ústeckém kraji 7 případů nedovoleného pěstování rostlin obsahujících omamné a psychotropní látky.
Po jednom v Děčíně, Litoměřicích a Mostě, po dvou v Teplicích a Ústí nad Labem