Roky nevyužívaný objekt z 19. století je v havarijním stavu, ohrožuje chodce v ulicích G. Casanovy a Havířská. Město ho před lety koupilo do svého majetku za zhruba 280 tisíc korun. „Bylo to za cenu pozemku. Budova má propadlé stropy a je staticky narušená,“ sdělil starosta Zbyněk Šimbera.

Zdroj: DeníkPrávě nevábný vzhled domu, který je v těsném sousedství centrálního náměstí, trápil nejen radnici řadu let. „Procházet po chodníku u Českého domu je kvůli padající omítce nebezpečné. Lidé si na to stěžovali,“ dodal čelní představitel Duchcova s tím, že nový dům bude ve stejném gardu, jako je současný. Akorát bude o jedno patro nižší. „Linie staveb ale bude zachovaná,“ ujistil starosta.

Podle něj po demolici zůstanou stát dvě stěny. První směrem do Havířské ulice. Jako druhá ta, která sousedí se zahradou vedlejšího domu. „Památkáři rozhodli, že musí zůstat,“ doplnil místostarosta Stanislav Strohmeier.

Z rekonstrukce zámku v Mirošovicích.
FOTO: Když se chce, jde to. Na Hrobčicku mění chátrající zámek na místní skvost

Bourání ruiny ale nebude jen tak. Kolem domu v Havířské ulici vedou pod chodníkem a silnicí všechny sítě. Vedení města má tedy obavy, aby těžká technika neponičila rozvody kanalizace, vody a plynu. „Stroj má včetně tahače zhruba 90 tun. Firma, která uspěla ve výběrovém řízení, navrhla jako řešení položení panelů. Ty by měly celou váhu roznést, aby nedošlo k poničení sítí,“ uvedl starosta.

Český dům má bohatou historii, která se datuje až na konec 19. století. Na začátku šlo ale o hotel Union, název Český dům získala stavba až později. Ke změně v názvosloví došlo ve chvíli, kdy podnikatel Franz von Beer prodal objekt do českých rukou starostovi místního Sokola Janu Vernerovi a jeho choti.

„Od té doby byl hotel znám jako Český dům a stal se hlavním centrem českého spolkového života, který se postupně přesunul z bývalého hostince U Menclů. V domě bydlel i významný představitel místní anarchistické tradice, redaktor a revolucionář Hynek Holub, který zde provozoval svou krejčovskou dílnu,“ připomněl historik duchcovského muzea Jiří Bureš.

Lithium - vzorky rudy
Podepsali memorandum ohledně výroby lithia. Vzniknou tisíce pracovních míst

Mezi nejvýznamnější osobnosti, které Český dům navštívily, patřil T. G. Masaryk. Budoucí československý prezident zde 3. listopadu 1908 přednášel o významu boje za české školství. „V roce 1918 hrál Český dům opět významnou roli, a to při vzniku republiky, své sídlo zde měl Ústřední výbor menšinový,“ doplnil historik Bureš.

Přestavěním Českého domu se město Duchcov zbaví další ruiny. „Pryč už je staré nádraží, Lidový dům a TDV. To byly naše další boláky, které hyzdily město,“ uzavřel Šimbera.