Jednoduchý kamenný náhrobek s nápisem Paťiv, což znamená v češtině úctu, zdobí od pátku 27. října hrob Roma Stanislav Tomáše. V rohu hrobu je pak malý kámen s Tomášovým jménem a roky narození a smrti. „Slovo paťiv je základem romské etiky. Vyjadřuje úctu mladších ke starším a vlastně veškeré chování, kdy se máme k sobě chovat s úctou a důstojností. Někdy jsou ti druzí takoví, že se nemohou o svou důstojnost přihlásit, my jim ji ale můžeme dát,“ řekl na páteční tiskové konferenci k odhalení náhrobního kamene evangelický farář Mikuláš Vymětal, který se v případu Stanislava Tomáše dlouhodobě angažuje. Během tiskové konference kritizoval jak průběh vyšetřování smrti Stanislava Tomáše, tak i tehdejších politických představitelů, kteří zákrok policistů chválili.

Autorem památečního kamene je sochař Jakub Berdych Karpelis, který jej i financoval. „Měl jsem potřebu se k tomu vyjádřit, protože mi některé nejasnosti spojené s tímto případem přijdou nespravedlivé či nesprávné,“ řekl na tiskové konferenci přenášené Romeou sochař, který ke tvorbě památníku využil přibližně 350 kilogramů vážící lulečský valoun, který pochází z prvohorní řeky. Podobný kámen vytvořil již na Slovensku v Žilině před synagogou. „Všem moc děkuji za dlouhodobou podporu a pomoc. Věříme, že smrt mého bratra neskončí zametena pod kobercem, a nakonec se dozvíme pravdu. Jsem ráda, že Stanislav bude mít důstojný náhrobek, nikdy na něj nezapomeneme,“ uvedla pro server Romea k umístění náhrobku Simona Tomášová, sestra Stanislava Tomáše.

Újezdeček na Teplicku, těžba lithia, průmyslová zóna pro zpracování lithia
Průzkum k lithiu na Teplicku. Může přinést práci, lidé se ale bojí o krajinu

Neštěstí se stalo v sobotu 19. června 2021, kdy tropil v Teplicích výtržnosti. Krátce poté, co ho policie s použitím donucovacích prostředků zpacifikovala, muž v sanitce zemřel. Někteří s odkazem na zdánlivě podobný případ z USA označili Tepličana za „českého Floyda“. V zámoří šlo podle rozhodnutí soudu o chybu policisty, který Afroameričanovi devět minut klečel na krku a nedbal ani na jeho prosby o život. Tento zákrok skončil smrtí George Floyda.

V severočeských Teplicích však došlo k něčemu jinému. Podle pitvy bylo důvodem úmrtí předávkování drogami, nikoli policejní zákrok. Zkoumání ukázalo na vysoké množství amfetaminu, se kterým si neporadily ledviny, játra a srdce mrtvého. Rodina zemřelého s těmito závěry nesouhlasí a požadovala oponentní pitvu, která byla ale třikrát zamítnuta. Na stranu rodiny Stanislava Tomáše se postavila také tehdejší zástupkyně veřejného ochránce práv, podle které policisté otáleli se zavoláním pomoci kolabujícímu muži.

Pozůstalí se kvůli výsledkům vyšetřování, se kterými nesouhlasí a za hlavního viníka Tomášovy smrti považují policejní zákrok, obrátili na Ústavní soud. Ten ale jejich stížnost v dubnu 2023 zamítl. "Jsem velmi vděčná všem, kteří mi pomáhají, aby byla smrt mého bratra řádně vyšetřena. Věřím, že pokud nenajdeme ochranu u české justice, najdeme ji u Evropského soudu pro lidská práva,” uvedla ve zprávě Romey sestra Stanislava Tomáše. K ESLP pak případ zamířil letos v srpnu. Rozsudek evropského soudu pak podle Miroslava Brože z organizace Konexe, která pozůstalým pomáhá, očekávají nejpozději do roka.