„Ceny plynu jsou už dávno za hranicí, kterou by společnost dokázala unést. Je to něco, co nedokážeme ovlivnit. Bojujeme o přežití,“ uvedl předseda představenstva společnosti Radek Horčička. „Při současných cenách plynu nejsme schopni vyrábět na 100 %. Omezujeme spotřebu, tudíž i výrobu,“ dodal.

Pomoct by mohly například nové pece s nižší spotřebou. Na to zatím porcelánka ale nemá peníze. Nějaké finance plánuje získat prodejem Domu porcelánu v centru Teplic. „Chystáme se tam zavřít prodejnu. Vlastníme celý dům, kde se obchod nachází. Nezbývá nám nic jiného než zbytný majetek prodat, abychom tento šílený stav přežili,“ poznamenal Horčička. Firma v souvislosti s tím zavedla v dosluhující podnikové prodejně 30procentní slevu na zboží.

Ilustrační foto.
Zajít si na dvě piva? „Šetřílkové“ si českou tradici z hospod přesunuli domů

Plyn je na rozdíl od elektřiny pro porcelánku nenahraditelný, provoz pece se bez něj neobejde. Cenu elektřiny má továrna pro tento rok zafixovanou, plyn ne. „Jsme ve spotu, nakupujeme na burze,“ konstatoval Horčička. Vedení společnosti hledá úspory, kde se dá. Pece jsou ale pro výrobce porcelánových servisů strategické. „Máme čtyři, z toho tři jsou na plyn. Přežahovou pecí ale musí projít veškerá výroba. Je navržena na nepřežitý provoz, vypínáním trpí. Ceny plynu jsou však tak vysoké, že nám nic jiného nezbývá,“ přiblížil.

Propouštět nechtějí

Výroba porcelánu má na rozdíl od jiných profesí svá specifika. Vyžaduje také specialisty na různých pracovních pozicích. Při ekonomické krizi přicházejí restrikce a těžké období pro zaměstnance. „Zjednodušeně řečeno, nemůžeme poslat malířku cibuláku zakládat do pecí. Stejně tak zaměstnance od pecí poslat malovat. Nezbývá nic jiného než poslat některé lidi na dovolenou, pokud ještě nějakou mají. V opačném případě na překážky ze strany zaměstnavatele,“ zmínil předseda představenstva. Propouštění zaměstnanců se ale nechystá.

Parkování v Teplicích. Ilustrační foto
Přecpaná Trnovanská a Zrenjaninská. I tam chtějí v Teplicích řešit parkování

Porcelánka taky zdražila část svého sortimentu. „Prodejní ceny navyšujeme od loňského září, nejdříve vlivem stoupajících cen surovin a papíru, nyní kvůli enormním cenám energií,“ vysvětlil Horčička.

Rostoucí ceny plynu donutily ke změnám také porcelánku Thun 1794 z Karlovarska. I tam zavádějí úsporná opatření. Továrně od příštího roku skončí fixace ceny plynu. Podobně jako v Dubí ani tam ale nechce vedení společnosti přijít o zaměstnance. „Nechceme systematicky propouštět, protože ti lidé jsou zaběhlí, výkonní. Každý člověk, který by odešel, je pro nás do budoucna velká ztráta,“ konstatoval na toto téma v Českém rozhlasu generální ředitel Vlastimil Argman.