Vítězkou se stala mladá učitelka Barbora Schneiderová ze ZŠ a MŠ Žalany, která dostala pro sebe a celou třídu dárkovou vstupenku do ZOO Liberec a do Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského.

„Ocenění v kategorii Ámos češtinář je pro mě velmi důležité. Nejen protože je to má srdeční záležitost, ale i protože je třeba si naši mateřštinu hýčkat a pečovat o ni a také vést mladé lidi ke kvalitní četbě a ukázat jim její krásu. A za sebe mohu hrdě říci, že většina mých žáků s radostí čte a na to jsem pyšná stejně jako na svůj získaný titul," komentuje své umístění Zlatá Ámoska ze žalanské školy.

„Velmi si vážím toho, že mě moji žáci do soutěže nominovali. Po celou dobu mě podporovali oni i jejich rodiče, což je pro mě velká čest," dodává.Barbora Schneiderová ze ZŠ a MŠ Žalany získala Ámose

Byli to právě žáci z deváté třídy, kterou mladá učitelka vede coby jejich třídní. Do přihlášky o ní uvedli: „Je skvělá. Strašně ráda se směje a tráví s námi čas. Občas je přísná, ale vždy spravedlivá. Její hodiny českého jazyka a literatury nás moc baví. Nekřičí na nás, vždy nám všechno v klidu vysvětlí. Přihašuje nás jako třídu do různých soutěží a každoročně s našimi recitátory jezdí na recitační soutěže. Má nás moc ráda a to i přesto, že je s námi již od počátku naší puberty a občas s námi prožívá nelehké chvíle. Vždy stojí při nás."

Úspěch Barbory Schneiderové v celorepublikové soutěži je také úspěchem pro školu, kde učí. „Vážíme si toho, říká ředitel školy Lukáš Šimon.

Titul Ámos češtinář jí udělilo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v rámci celorepublikové ankety.

------------------------------------

Reakce žáků…

Proč jste ji nominovali do Zlatého Ámose?

P „Protože naše paní učitelka je jiná, je jedinečná a výjimečná. Ještě nikdy jsme se s takovou paní učitelkou nesetkali, věnuje se nám i ve svém volném čase, pomáhá nám, a i přestože ví, že někteří nemají takové znalosti jako ostatní, nedělá mezi námi rozdíly a má nás všechny ráda stejně a my ji taky. Heslo naší třídy totiž je My nejsme třída a učitel, jsme rodina."

Co pro vás znamená, že vaše třídní učitelka vyhrála?

„Máme z toho samozřejmě neuvěřitelnou radost. Naše paní učitelka je historicky první Ámoskou v Ústeckém kraji a první výherkyní v kategorii češtinářů v celé republice, což je pro paní učitelku a i pro nás nádherné závěrečné ukončení našich společných let."

Shodují se na tom žáci z 9.A žalanské školy. Právě jejich třídu vede Barbora Schneiderová coby třídní učitelka.