Každá učebnice českého jazyka by měla být ze života žáků, kteří s ní pracují. Zejména její slohová část musí odpovídat současnému světu, aby neaktuální texty děti neodradily. Přesvědčená je o tom Andrea Pavlíčková z Bíliny, která učí češtinu na Základní škole Za Chlumem. Splnil se jí životní sen, když dostala šanci podílet se na nových učebnicích. Připravené úkoly otestovala nejprve doma na svých dětech.

„Už v minulosti jsem připravovala nějaké pracovní sešity pro hodiny českého jazyka. Pak přišla nabídka na učebnice pro jednotlivé ročníky. Neváhala jsem ani minutu. Dostala jsem na starosti celou slohovou část, což mě bavilo,“ uvádí Andrea Pavlíčková.

Přestože to vnímala jako zábavu, neboť má učení ráda a věnuje se mu celý svůj profesní život, čekala ji náročná práce. Velký důraz kladla zvláště na výběr textů a cvičení, se kterými žáci pracují. „Musí vycházet z praxe, aby to byly úkoly, které souvisejí se životem žáka v daném věku. Nelze to udělat tak, aby to bylo mimo jejich věkovou skupinu. To by pak třeba nepochopili a nebavilo by je to. V textech se musí žáci poznat,“ zdůrazňuje.

Na rozdíl od dalších autorů, kteří se na učebnici podíleli, měla velkou výhodu. „Doma mi vyrůstaly děti v podobném věku. Na nich jsem to otestovala. Navíc mi s vytvářením některých úkolů i pomáhaly,“ podotýká kantorka.

„Třeba tady se děti učí, jak správně napsat vzkaz. Využila jsem k tomu svou dceru. Ta mi ho napsala, a pak jsme v tom záměrně udělaly chyby. A právě žáci mají na ofoceném materiálu poznat, které. Třeba co tam chybí za údaje, aby to byl zřejmý vzkaz se vším všudy,“ zmiňuje spoluautorka učebnice. „Nebo na další stránce u rozhovoru v internetové komunikaci mě moje děti musely nejprve zasvětit do dnešních komunikačních zkratek jako například OMG, TVL, NVM a podobně,“ směje se Andrea Pavlíčková.

To, že má ve svém pedagogickém sboru spoluautorku učebnice, si pochvaluje ředitelka školy Barbora Schneiderová. Proto ji také letos v rámci dne učitelů navrhla na ocenění, které každoročně uděluje vybraným kantorům vedení Bíliny. „Paní učitelku jsem navrhla za dlouholetý přínos škole. Chtěla jsem ji ocenit za nadstandardní práci či individuální přístup k dětem,“ řekla ředitelka.

Andrea Pavlíčková učí už 17 let, celou dobu v Bílině za Chlumem. Do této školy chodila už jako dítě. Když před lety nastupovala jako nováček do pedagogického sboru, tak vystřídala svoji maminku, od které převzala rodinné kantorské kormidlo.

Více se dočtete v dnešním Týdeníku Směr.