Každý den pak sledovali web magistrátu, kde je přehled již hotových dokladů. „Vycházelo to, že průkaz pro syna bude v pondělí, kdežto my potřebovali odjet do Chorvatska už v pátek,“ svěřila se Deníku Helena Dvořáková.

NÁPOR U PŘEPÁŽEK

Nakonec to ale dopadlo dobře a pětičlenná rodina vyjela na dovolenou kompletní. Doklad jim nakonec stihli vydat už dva dny před odjezdem.

Lidí, kteří si nechávají vyrobit doklady potřebné pro cestování na poslední chvíli, je hodně. Potvrzuje to současný nápor u přepážek na teplickém magistrátu. Nárůst oproti neprázdninovým měsícům je mnohonásobný.

Spíše výjimkou jsou ovšem případy, kdy si tu někdo vyzvedává pas v den odjezdu na dovolenou. Jako tomu bylo v případě Moniky.

„Dva roky zpátky jsme našemu osmiměsíčnímu synovi vyzvedávali pas až rovnou při naší cestě do zahraničí. V pátek, těsně před víkendem. Ještě ve čtvrtek, když jsme na magistrát volali, tak ho tam neměli,“ popisuje vypjatou situaci Monika Gotliebová z Ústí.

„Prý ať zkusíme štěstí druhý den. Riskli jsme to a pas ten den ráno akorát dorazil,“ vypráví dnes již s úsměvem. Tehdy jí ale situace příliš legrační nepřišla. „Kdyby ho tam neměli, museli bychom zase plně naložené auto doma vyložit, počkat do pondělí a zkrátit si tak dovolenou o 4 dny,“ dodává.

Na začátku turistické sezony vždy stoupne zájem o nové cestovní doklady. Potvrzuje to Karel Blaschke z teplického magistrátu.

„V zimě během jednoho týdne vyřídíme přibližně tisíc lidí. V blížící se prázdninové letní době pak stoupne zájem o padesát procent. O prázdninách to pak vygraduje,“ uvádí.

V permanenci jsou nyní v Teplicích všechny přepážky. Lidé musejí i hodinu čekat. Fronta je i v rezervačním systému, který mohou lidé letos poprvé využít, aby se předem objednali na určitý čas.

RYCHLOPAS JE HOTOVÝ DO TÝDNE

I v tomto případě si ale nyní musí počkat. Dostupné časy jsou na dva týdny dopředu téměř obsazené. Takže ti, kteří potřebují rychle nový pas, si musejí fyzicky vystát dlouhou frontu. A to samé se týká i žadatelů o novou občanku, která je rovněž pro cestování do zemí Evropské unie dostačující.

Pro ty, kteří přicházejí opravdu na poslední chvíli, existuje alternativa tzv. rychlopasu, který můžete mít do týdne. „Zaplatíte za něj ale 4000 tisíc korun, zatímco za klasický pas 600 korun,“ upozorňuje Karel Blaschke z teplického magistrátu.

Na Teplicku se letos zvýšil zájem o cestování s dětmi. Podle Alice Jirouskové z cestovní kanceláře Teplická rekrea se oproti loňsku hodně prodávají prodloužené pobyty a rodinné programy. Teplický magistrát letos vydává více pasů pro děti. Z Teplic se jezdí nejvíce do Chorvatska, Španělska, ale také Bulharska.

„Preferovány jsou tradiční evropské destinace, které jsou cenově dostupné a stabilní. Vzdálenější a pouze letecky dostupné rekreační letoviska patří také ke standardům, ale zájem je ovlivněný světovými událostmi spojenými s uprchlickou krizí,“ zmiňuje majitelka teplické cestovní kanceláře.

Někteří lidé chodí na úřady zbytečně. Podlehli totiž fámě, že i v rámci Evropské unie je potřeba letos v důsledku toho, co se děje ve světě, cestovat výhradně s pasem.

Ministerstvo vnitra ale prostřednictvím svých webových stránek upozorňuje, že pro cestování v celé Evropské unii, ale i v některých okolních zemích, které nejsou členy evropské osmadvacítky, je plně dostačujícím dokladem platný občanský průkaz.