Společnost ČEZ Teplárenská letos spustila celodenní centrální vytápění o týden dříve než v loňském roce. Mohlo za to ochlazení, které přišlo po teplém konci prázdnin. „Pravidelnou dodávku tepla zahajujeme tehdy, pokud průměrná denní teplota venkovního vzduchu v příslušné lokalitě poklesne ve dvou dnech po sobě pod 13 stupňů,“ uvedl obchodní ředitel ČEZ Teplárenská Radim Sobotík. Přihlíží se také k další předpovědi.

To, že se začalo topit, ještě neznamená, že to bude teď nastálo. Vytápění bytů se totiž zase omezí nebo přeruší v otopném období tehdy, pokud se oteplí. V září obvykle dochází k přerušení vytápění i několikrát. Důkazem byl víkend, kdy slunce přes den žhavilo více než topení v pokojích.

ČADÍCÍ KOMÍNY

Ruku v ruce s topením v panelových domech jdou při podzimním ochlazení čadící komíny. Někteří lidé jsou schopni do kotle vhodit takřka cokoli, než si po létě pořídí do prázdného sklepa na zimu dostatečné zásobu uhlí. A nemusí jít hned o hříšníky, kteří do kotle místo uhlí nebo dřeva dávají odpadky všeho druhu. Stačí mít jen nevyhovující typ kotle a obtěžující černý dým je na světě.

Odhalit tyto hříšníky není ale úplně snadné. Přijít zkontrolovat je mohou úředníci z odboru životního prostředí obce s rozšířenou působností. Rozhodně ale do terénu nemohou vyrazit hned, jak se nad obcí objeví černý kouř nebo když na úřad přijde stížnost od souseda.

SPECIÁLNÍ APLIKACE

Kvůli obtěžujícímu kouři z komína dokonce vznikla speciální internetová aplikace Čistý komín. Tam mohou uživatelé vkládat upozornění na znečišťování ovzduší. Pro hasiče začátek topné sezony znamená být opět ve střehu. Požáry souvisejí s používáním tepelných spotřebičů a především s používáním komínů.

„Ty je potřeba řádně a pravidelně kontrolovat. Každoročně hasiči v Ústeckém kraji vyjíždějí k desítkám takových případů, kdy v nekontrolovaných komínech hoří saze,“ upozornil mluvčí hasičů Lukáš Marvan.