„Zatím vloupání do chatek v koloniích nemáme hlášeno. Strážníci zahrádky více kontrolují a též využíváme fotopastí. To jsou dobří pomocníci," řekl velitel MP Dubí Tomáš Pykal.

Právě na podzim a v zimě dělají lapkové nejčastěji nájezdy na rekreační chatky. Odnášejí si z nich cokoliv co můžou zpeněžit a nepohrdnou ani jídlem. Většinou se jedná o zavařeniny. Z elektroniky nejčastěji „mizí" rádia a zahradní nářadí. „Lidé by přes zimu neměli nechávat žádné cennější věci v opuštěných chatkách," nabádá Daniel Vítek z teplické policie.

Důchodce Petr Prokop si vzal tuto radu k srdci už před lety. V Teplicích má malou zahrádku s chatkou. Cenné věci tam nenechává ani přes léto a v zimě ji nechává otevřenou.

„Vchodové dveře nezamykám. Ať se tam bezdomovci klidně vyspí, hlavně že mi nevyrvou zámek a neponičí dveře," dodal s hořkým úsměvem Petr Prokop z Teplic.

Co je fotopast a jak funguje?
Fotopast je automatické digitální zařízení, v podstatě něco jako běžný fotoaparát, které pořizuje denní i noční záznam statických snímků nebo videa. Aktivuje se spuštěním PIR čidla v okamžiku, kdy zaznamená pohyb člověka nebo zvířete. Jejich pohybový dosah činí přibližně 12 metrů. Velkou výhodou je, že fotopasti umí fotit i za úplné tmy, a to zcela neviditelně, tzn., že se v noci na fotopasti vůbec nic nerozsvítí ani minimálně.